تعطیلات و توفیقات اجباری(تقدیم به اراکی ها)

نمی توان از میل و اراده معطوف به پیشرفت و جبران عقب ماندگی ها از پی تلاش های دولت و حضور نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه اراک به راحتی گذشت. همچنین خلوص نیت مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و  سلوک فرهنگی وی، از جمله عوامل پیدایش نسبی نشاط اجتماعی در این مقطع از تاریخ شهر اراک است. بی تردید دامنه تاثیرات این سلسله اقدامات به شرط تداوم و عدم گسست و فاصله؛ در ارتقای سلامت و بهداشت روانی شهروندانی که مستعد افسردگی های روحی و روانی بوده و یا از هوای آلوده و مسموم شهر در رنج می باشند، محسوس خواهد بود. در این راستا اعتنای مدیریت شهری و در راس آن شورای اسلامی شهر به حمایت از برنامه های فرهنگی و هنری نوید تحولات تازه ای را می دهد. بی شک طراحی حرکات و برنامه هایی که مشارکت مردم را به همراه داشته باشد، می تواند تاثیرات پایدارتری را به بار بنشاند.

اگر تا چند دهه پیش مردم شهر خستگی و ملال حاصل از کار روزانه را در باغات حاشیه شهر و در اماکنی نظیر باغ خلج و باغ فردوس و چشمه موشک می گذرانیدند، امروزه با تغییر سیمای شهری و گسترش زندگی آپارتمان نشینی، بیش از گذشته باید موجبات انبساط خاطر مردم و تخلیه و هدایت هیجانات و انرژی متراکم آنها بویژه جوانترها را فراهم ساخت و به همگرایی و همبستگی روحی و عاطفی آنان در کالبدی به نام شهر اندیشید. پاک کردن غبار فراموشی از چهره بسیاری از شخصیت ها و مشاهیر معاصر شهر و استان که پس از مدتها با تجلیل و بازشناسی روحانی مجاهد و نستوه معاصر مرحوم آقانورالدین عراقی کلید خورد، می تواند به سایر مفاخر ملی در زمینه های علمی، ادبی، سیاسی و ... تعمیم یابد.

چون بی خبر نیستم بگویم که چراغ اولین جشنواره فیلم غیر دولتی نیز در آینده روشن شده و آرام آرام شرایط برای میزبانی استان برای وقایع فرهنگی و هنری در ابعاد ملی مهیا خواهد شد. جا دارد اشاره ای هم به اهتمام مدیریت میراث فرهنگی بکنم که به جبران تاخیری چند ساله تابلوهای راهنمایی را برای هدایت شهروندان و توریست ها به سمت مراکز تاریخی و موزه های سه گانه شهر در خیابان ها و مسیر های منتهی به این نقاط نصب و به هویت بخشی شهر کمک کرده است.

ارسال بخشنامه های پی در پی از سوی شورای اصناف کشور در زمینه مجاز بودن فروش فیلم در واحدهای صنفی مشخص شده، اگر خدا بخواهد، زمینه ساز عرضه و فروش نسخ ویدیویی آثار سینمایی در سوپر مارکت ها، کتابفروشی ها، کیوسک های مطبوعاتی و اسباب بازی فروشی های شهر علاوه بر ویدیو کلوب ها شده است. می دانید که دسترسی آسان و ارزان به فیلم های غیر مجاز، در اقدامی ایجابی و به موازات مبارزه با شبکه و باندهای متخلف، چاره ای جز کاهش قیمت فیلم های ایرانی و خارجی(دارای پروانه نمایش)و عرضه گسترده آنها در شبکه ویدیویی را برای مان باقی نگذاشت.

در کتاب های درسی دوران تحصیل ما مطلبی از ویکتور هوگو آمده بود که مضمون آن این بود؛ شهر بزرگ را با ساختمان ها یا عمارت های رفیع و بشکوه آن نباید شناخت. بزرگی و عظمت شهرها را باید در سیمای مردمان، فراخی سینه ها(بخوانید شرح صدر) و همت های بلندشان جستجو کرد. این را گفتم تا از تلخی بعضی مشاهداتی یاد کنم که عموما" ناشی از رفتار غیر مدنی و ناسازگار با شئونات اخلاقی جامعه بود. پوشش نامناسب و یا روابط و ارتباطات فاقد وجاهت از سوی بعضی شهروندان واکنش تند نیروهای مسئول را در پی آورده بود. مناظری که نباید در شهر هایمان از فرط تکرار صورتی عادی به خود گیرد و حسی ناخوشایند یا تکدر خاطری را باعث شود. تجربه نشان داده است، همانقدر که برخوردهای انضباطی و موسمی در محیط های اجتماعی چندان وافی به مقصود نمی باشند، نشاندن بذر رفتاری شایسته و انسانی در کشتزار وجود فرزندان از سوی والدین کمک بزرگی به شکل گیری شخصیت آنان کرده و مانع از انحرافشان در گردباد وسواس و حوادث زمانه خواهد شد. هر نهیب و بانگ تندی که امروز در انظار عمومی بر سر جوان خطاکاری زده می شود و یا رفتار تندتری را(درست یا غلط) آمران به او روا می دارند، از زبان پدر یا مادر می توانست با لحنی مهربانانه و طبیبانه در برابر اشتباهاتش به او در محیط خانه، گفته شود.

از یاد نبریم که با آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها و بازگشت هزاران دانشجو به مراکز آموزش عالی شهر و افزایش شمار آنان از پی اعلام نتایج آزمون های سراسری، تدارک محل های مناسب و امن بویژه برای دختران و بانوان و چاره اندیشی برای نیازهای فرهنگی، تفریحی و ورزشی آنها از اولویت های مدیران و مسئولان امر می باشد. غفلت از اینگونه نیازهای طبیعی قشر جوان، به واکنش هایی می انجامد که کنترل و مهار آنها هزینه های اجتماعی بیشتری به همراه خواهد آورد.

امید است در کنار کارهای خوبی که برشمردم(شاید بگید چه ندید بدید!) و آخرین آنها خبر آرامش صدها دانش آموز دختر و پس ایرانی در دامان پر مهر شهر؛ برای برگزاری المپیاد علمی و ورزشی است، جوانترهای عزیز هم با نمایش وقار و شخصیت ممتاز خود در شهری که گوشه گوشه آن ردپایی از بزرگمردان و آزاده زنان نجیب و فرزانه ای را در خاطر دارد، اجازه ندهند خدای ناکرده فضا برای شور و نشاط همگان تنگ گردد و تلاش و کوشش های جاری اگر چه محدود، با تردید و تشکیک جدی روبرو گردد. در نقطه مقابل برادرانی نیز که وظیفه مندانه در صدد سالم سازی محیط هستند و در لباس ضابطین قانون با مظاهر فساد برخورد قاطع می کنند، نباید اعمال مقررات را با تندروی همراه یا معادل بدانند. به گونه ای عمل نشود که همسران جوان هم مجبور به ارائه مدارکی برای اثبات حلیت رابطه و نسبت خویش باشند! یا نامزدهای جوانی که با رفتاری موقرانه دوران آشنایی و گفتگو را می گذرانند، مضطرب و پریشان برای تبرئه خویش، ملتمسانه در صدد جلب رضایت و اعتماد ماموران برآیند و مدرک محکمه پسندی هم برای ارائه در دست نداشته باشند.

 

 

 

 

/ 30 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یوسف نیک فام

دوست عزیز با سلام و احترام توقف انتشار فصلنامه راه دانش به دلیل عزیمت جناب فاضلی نبود.نبود یک تفکر فرهنگی و سیستماتیک بود.چرا که نشریه سالها بعد از نبود ایشان نیز منتشر شد که متاسفانه با روی کارآمدن دولت فخیمه آقایان و رویکرد غیرفرهنگی به فراموشی سپرده شد.در آخرین دیداری که با مدیرکل جدید(صفرآبادی) داشتم قول انتشار دوباره آن را داد که با شناختی که از ایشان و مجموعه دارم بعید و دور از ذهن است که بتواند فصلنامه وزینی منتشر کند. موفق باشید

سعید رجبی فروتن

سلام در غیاب همان سیستم مورد اشاره کارها عموما" متکی به حضور افراد می شود. در بسیاری از ادارات کل ارشاد در سالیان اخیر شاهد تداوم فصلنامه های مشابه بوده ایم و تغییر دولت ها مانعی برای انتشار آنها نبوده است. پس اشکال در جای دیگری بوده است . شخصیت مورد نظر سرپرست معاونت فرهنگی اداره کل می باشد.

كارشناس سينمايي

سلام مطالب چند نفر از دست اندرکاران ویدیورسانه مطالعه کردم متاسفانه کمی برگشت به عقب است قابل توجه دوستان این صنف و کارشناسان ذیربط: ایجاد و توسعه بازار نمایش خانگی و جذب مخاطب با استفاده از ابزار های رسانه ای و تبلیغی نه تنها ایرادی ندارد بلکه به رونق بیشتر آن می انجامد این دوستان توجه کنند نیاز و ذائقه مخاطب تغییر کرده است الان زمان بالا بردن کیفیت فنی محصولات فرهنگی متناسب با آثار مشابه و رقیب در ایران است(ماهواره.اینترنت.زیر نویس و حتما فردا دوبله ! ) رقبای که نه به سود وزیان شرکت ها می اندیشند و نه به قوانین و... پایبند هستند و فقط به مخاطب و کسب درآمد از این بازار فکر می کنند بنابراین باید به آینده و تکنولوژی رسانه ای بیشتر اندیشید.

محمد

من با اقای فرهمند کاملا موافقم و حرف ایشون حرف حساب است

سعید رجبی فروتن

یوسف جان البته فرد مورد نظر در همان لباس نیز بیشتر عهده دار مسئولیت های فرهنگی بوده است.

تقدسی

سلام . جناب فروتن برای جا گرفتن کامنتها هم شده مطالب جدید را با فاصله کمتر بنویسید

آشنا

سلام اساتید محترم ، خسته نباشید همین که محلی برای گفت و گو ایجاد شده و به بحث آن لاین می پردازید خدا را شاکر باشید ! ما که در حرفه و صنعت خودمان این شانس را نداریم ! برخی از دوستان ما در صنعت ِ ساخت بازی های ویدیویی ، رعایت انصاف را نمی کنند و دائما در حال جنگ و دعوا هستند ! شما ها خوش بختید به خدا :-)

فرشاد عظیمی

در اینکه جناب فروتن با راه اندازی این وبلاگ گام مهمی جهت هم اندیشی در خصوص مسائل حوزه سینما و ویدئورسانه برداشته اند شکی نیست و از اینکه افتخار این آشنایی اینترنتی را با ایشان دارم بسیار مسرورم.

سعید رجبی فروتن

جناب عظیمی از اینکه رضایت خاطر شما دوستان پیگیر و علاقه مند را به دست آورده ام، خوشحالم. از اظهار محبت تان سپاسگزارم

سعید رجبی فروتن

آقای تقدسی کامنت ها هر قدر زیاد باشند مشکلی در خواندن آنها بوجود نمی آید و فضا براب ارائه نظرات بیشتر تنگ نمی شود. .چون پیام های قدیمی تر به صفحات قبل می روند. کامنت مربوط به هر پستی قاعدتا" باید در ذیل همان پست گذارده شود و بازدید کننده نباید به دلیل حجم کامنت های رسیده منتظر بماند تا پست جدیدی نوشته شود.