در تنگنای قافیه

دلایل اقتصادی و اجتماعی فراوانی را برای عدم حضور مردم در سالن ها می توان برشمرد . اغلب کسانی که در این سالها مشتری پر و پا قرص سینما بوده اند، در خانه های شان امکان تماشای فیلم را داشته اند. این عده از هموطنان با علم به اینکه در آینده نزدیک می توانند نسخه ویدیویی فیلم را در محیط خانه نظاره گر باشند، ترجیحا" فیلم را در سینما و در آیین جمعی به تماشا می نشینند. منتقدین بدانند و مطمئن باشند، اگر سینما به معنی واقعی کلمه از استانداردهای روز  و امکانات پیشرفته رفاهی برخوردار باشد و مردم نیز برای تماشای فیلم مورد علاقه اشان، قدرت اقتصادی لازم را برای رفتن به چنین سینماهایی داشته باشند، آنگاه ویدیو رقیب و تهدیدکننده سینما نخواهد بود.
از سوی دیگر افزایش امکان تماشای فیلم در خانه، به اقتضای فن آوری های نوین نسبت به گذشته شیوع بیشتری یافته و این قاعده نه فقط برای ایران بلکه برای سایر کشورها هم ساری و جاری است . اما در این فاصله سینما هم در رقابت با رسانه های رقیب از تک و تا نیافتاده است و ظرفیت های بیانی و تجهیزاتی خود را بصورت توامان افزایش داده است. پدیده هایی نظیر سینه پلکس، وایمکس، سینما ی چهاربعدی و... گویای تسلیم نشدن سینما در برابر رسانه هایی مانند ویدیو و ماهواره است.
یک نکته را هم از یاد نبریم که هر قدر فیلم های ایرانی اکران موفق و گرم تری داشته باشند ، بهای رایت آنها بالاتر می رود و خریدار بیشتری می یابند به عبارتی فیلم موفق به معامله ای دو سر سود برای تهیه کننده فیلم و موسسه ویدیو رسانه ناشر آن، می انجامد . این هم  افزایی مبین این واقعیت است که فیلم خوب منبع تغذیه مناسبی برای شبکه ویدیویی است و رونق شبکه ویدیویی نسبت مستقیم با کیفیت تولیدات سینمایی دارد. آثار سینمایی چنانچه با رعایت استانداردهای لازم، خلاقیت در بیان و طرح موضوعات جسورانه و دلنشین ملازم باشند، اقبال مردم و مخاطبان را در حین اکران به همراه خواهد آورد و هر قدر تماشاگران فیلم در سینما افزایش یابد، در شبکه نیز خریداران و بینندگان بیشتری خواهد داشت.
یکی دیگر از دلایل کاهش و ریزش تماشاگران سینماها را باید در عدم توسعه سالن های سینما در اغلب شهرهای کشور دانست. در شرایطی که هفتاد درصد فروش فیلم های سینمایی در تهران از پردیس های سینمایی به دست می آید، نتیجه می گیریم به میزان اعتنا به ساخت و تجهیز سالن های مدرن، تماشاگران بیشتری راهی سینماها خواهند شد .
 اما چه می توان گفت که از بد حادثه در دو دهه گذشته حمایت از ساخت سینما توسط بخش خصوصی در اولویت دولت های وقت نبوده است و اگر سرمایه گذاری استثنایی شهردار کنونی تهران را در نظر نیاوریم ، هیچ اتفاق قابل توجهی جز بازسازی سینماهای موجود و تبدیل سینماهای تک سالنه به دو یا سه سالن با کمک موسسه سینما شهر نیفتاده است.
تکرار می کنم؛ مردم نشان داده اند که اگر فیلمی ارزشمند در سالن هایی آبرومند به نمایش گذاشته شوند و قدرت اقتصادی آنها هم اجازه دهد، تماشای چنین فیلمی هایی را موکول به زمان عرضه انها در شبکه ویدیویی نمی کنند . اما اگر یکی از این فاکتورها به هر دلیلی مفقود باشد، تماشاگر و یا شبکه ویدیویی را نباید سرزنش کرد و علت ناکامی اکران فیلم را به آنها نسبت داد.
 و بالاخره اگر ویدیو سبب تضعیف اقتصاد سینما شده است، نباید شاهد افزایش تولیدات سالانه سینمای ایران باشیم. منابع مطلع از اعلام آمادگی حداقل هفتاد فیلم برای شرکت در جشنواره بیست و نهم فجر خبر می دهند. اگر بدبینی را یکسره کنار بگذاریم و موج منفی علیه نمایش خانگی را دستاویزی برای امتیاز گیری از دولت تلقی نکنیم، تنها راه باقی مانده ابتکار عمل بیشتر دفاتر پخش و سینماداران برای جلب بیشتر مشتری است. انتظار می رفت تور و بازدید رایگان جمعی از سینماداران از سینماهای مدرن کشور همسایه (امارات عربی) در سال گذشته، جرقه ایده های تازه ای را در ذهن آنها بزند. هنوز دیر نشده است . کافی است قبل از هر چیز کاسه کوزه ها را سر دیگران نشکنیم.!

/ 23 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعید رجبی فروتن

-جناب روشن ضمیر از تداوم ارتباط شما با این وبلاگ ممنونم. خوشحالم که این فضا بازتاب دهنده نظر همه مخاطبان در باره شبکه است. -آقای نیک فام حتما" از نمایش بعدی فیلم مرا مطلع کن. -محمد عزیز اگر فکر می کنی هنوز هم حرفی برای گفتن باقی مانده است، گذرت به تهران افتاد همدیگر را می بینیم.

فرشاد عظیمی

دوستان عزیزم آقایان روشن ضمیر و شفیعی اگر مراد شما از بی مهری آنچیزیست که در خصوص شرکت هنر اول در یکی از کامنتهای گذشته گفته ام باید به عرض شما برسانم چون مسئله جنبه شخصی دارد طرح آن را در این وبلاگ به صلاح نمی دانم. با اینحال اگر در مورد برخی رفتار این موسسات به این نتیجه رسیدم که جنبه عمومی آن مقدم بر جنبه شخصی شده است و جناب فروتن هم اجازه دهند حتما آن را طرح خواهم کرد. از همراهی شما سپاسگزارم

سعید رجبی فروتن

-جناب نیک فام برایم طرح را ایمیل کن -آقای عظیمی از این که نظر خواهی را تایید کرده ا ی ممنونم

محمد

سلام خدمت دوستان.امروز خبری رو دیدم که اقای عباسیان از دادستان کل کشور درخواست همکاری کردن که خیلی خوبه البته اگه اداره ارشاد هم همکاری کنه.اقای فروتن جریان چیه مسولین سمعی و بصری اداره ارشاد در شهر ما به مساله کپی و رایت غیر مجاز اهمیت نمیدن و به قولی کم کاری می کنن چرا باید دودش بره تو چشم ما

یک دوست

سلام جناب فروتن عزیز در مورد نظر سنجی شما بايد عرض کنم, من گزينه بلي را انتخاب كردم, چرا؟ يكي از بزرگترين دلايل بي اطلاعي از نسل جديد مديايي خانگي است! البته در مورد دي وي دي بايد گفت نسل در حال كنار رفتن. البته در اروپا و آمريكا هنوز بلو-ري جاي دي وي دي را نگرفته و تمام توليدات سينمايي هاليوود بروي هر دو فرمت توليد ميشه و هنوز فروش دي وي دي بالاتر است. اما چرا در شهرستان ها مردم دنبال وي سي دي هستند يكي از دلايل كه يكي از ويدئوكلوپ دارها به من ميگفت وجود منو و انتخاب گزينه اي مختلف هست. خيلي ها متاسفانه سواد كافي ندارند و خواندن گزينه ها براشون سخته!!!!! و با وي سي دي كه خيلي راحت پخش ميشه بهتر كنار ميان. البته اين گفته و تجربه يك ويدئوكلوپ دار هست. نميدونم چقدر درسته. يكي از حقه هاي كه مثلا شركت جوانه پويا به كار برد توضيع دي وي دي در پاكت هاي وي سي دي بود. همه امروزه در منزل دي وي دي پلير دارن ولي انگار عادت كردن پاكت وي سي دي بردارن! خوب حالا فرقي نمي كند توش چه فرمتي باشد. هميشه گفتم اگر دي وي دي هاي ما كيفيت صدا و تصوير نداره حداقل فيلم روي يك ديسك هست و نيازي نيست وسط فيلم بلندشد و رفت جلوي تلو

سعید رجبی فروتن

پاسخ به یه همکار ضمن تشکر از اطلاعات ارسالی، مراتب پیگیری خواهد شد. همچنین موسسه مورد اشاره تا اطلاع ثانوی از دریافت پروانه فیلم خارجی محروم شده است.

رضا

جناب فروتن عزیز آیا فیلم هایی نظیر کتاب قانون که در اکران به شکل سانسور شده اکران شدند را می شود در شبکه ویدئویی بصورت کامل عرضه کرد؟

سعید رجبی فروتن

آقا رضا معمولا"این رویه حاکم نبوده است که در نسخه خانگی فیلم با اضافاتی همراه باشد. مع الوصف در صورت درخواست تهیه کننده علاوه بر اظهار نظر شورای بازبینی،موافقت معاون سینمای نیز ضروری می باشد.

صالح جراح نجفی

شبكه نمايش خانگي باعث ركود تماشا چي در سالن هاي سينما نشده است ، كما اينكه خودتان متذكر شديد ؛ نكته اصلي بالا رفتن سطح درك و فهم خيل عظيمي از تماشاگران است ؛ دست اندركارن سينما بايستي براي ارتقاي كيفي آثارشان و نيز فزوني محتوا تلاش كنند حال آنكه بعضا عناويني سينمايي با فروش حقوق ويدئوئي براي عرضه خانگي سود مي برند و گاها هزينه هاي خود را اينگونه تامين مي كنند اما باز اين دست اندكارن به دنبال مقصر مي گردند و ديواري كوتاه تر از موسسات ويدئو رسانه نمي يابند

رامتین

شرکت هنر اول دقیقا چه کار کرده؟