مرگ خوبه اما برای همسایه!

پدیده زشت و ناجوانمردانه دزدی فیلم را نمی دیدیم و هر چه بود ادامه کپی و سرقت نسخه ویدیویی فیلم ها بود. فارغ از انگیزه های سارقان و کسانی که تعمد دارند مردم نسخه کپی فیلم را تماشا کنند آنچه که در این میان بصورت کاملا" پر رنگی مشاهده شد، اتفاق نظر اغلب مجامع و رسانه ها و سینماگران و وابستگان به قوای سه گانه کشوری در محکومیت و غیر اخلاقی بودن سرقت فیلم بود. به عبارتی در اقدامی هماهنگ عموم مردم و مسئولان به تقبیح و نکوهش این کار زشت پرداختند و تبعات زیانبار اقتصادی و اجتماعی و اخلاقی ان را تبیین کردند. واکنش های مثبت ابراز شده و ورود نهادهای انتظامی و قضایی به پرونده موضوع در حالی صورت می گیرد که کماکان در عرصه ویدیو ، متاسفانه در بر همان پاشنه قبلی می چرخد و به تاراج رفتن سرمایه موسسات ویدیو رسانه در مسلخ کپی انبوه فیلم، پخش آن از شبکه ها ی فارسی زبان، نمایش در ناوگان ریلی و اتوبوسرانی کشور و قراردادن آن در فضای وب کمترین بازتاب رسمی را بهمراه نمی آورد. همان تهیه کنندگانی که بی توجه به شرایط بازار، بر نرخ های بالا برای فروش رایت آثارشان سماجت می ورزند و اگر تاخیری در وصول وجه چک هایی که گرفته اند رخ دهد، به هر ریسمانی متوسل می شوند، یکبار اقدامی جدی و یکپارچه برای محکومیت جلوه های دیگری از سرقت آثار سینمایی (در عرصه ویدیو) از خود بروز نمی دهند. چرا راه دور برویم، هفته های آینده که نسخه ویدیویی فیلم مورد اشاره به بازار عرضه شد و در بیست و چهار ساعت اول لوح فشرده خام برای کپی آن در بازار حکم کیمیا را پیدا کرد! و تلویزیون های ماهواره ای برای پخش غیر قانونی آن با یکدیگر کورس گذاشتند، آیا باز هم تهیه کننده فیلم لب به اعتراض خواهد گشود؟ آیا کسی برای خالی نبودن عریضه هم که شده با ناشر بخت برگشته اثر، دلسوزی و همدردی خواهد کرد.؟ خیالتان را راحت کنم سابقه و تجربه به عیان نشان داده است که هیچیک از این انتظارات برآورده نمی شود و اگر بخش عمده ای از محصول تولید شده به انبار شرکت توزیع کننده هم برگردد، آب از آب تکان نخواهد خورد.

وزن و اعتبار اجتماعی سینماگران حکم می کند برای صیانت از منافع حودشان هم که شده و برای پیشگیری از کاهش بهای رایت ویدیویی فیلم هایشان در برابر این ضایعه بزرگ ساکت ننشینند و اقدامی درخور را به نمایش بگذارند. در غیر اینصورت تخفیف و کاهش قیمت های پیشنهادی کمترین توقعی است که از این دوستان در آشفته بازار کنونی می رود. قطعا" دریافت نقدی مبالغی کمتر از موسسات ویدیو رسانه، بهتر از دریافت چک های متعددی خواهد بود که وصول هر یک از آنها ممکن است انرژی و توان زیادی را از تهیه کنندگان سینما بگیرد.

/ 8 نظر / 14 بازدید

جناب شفیعی از آنجا که کامنت شما متضمن توهین به مسئولان مورد اشاره می باشد، از درج آنها معذورم

شفیعی

سلام جوری می گم که توهین آمیز نباشه. انتظار داشتیم سال 90 با فیلم های خوب و پر محتوا شروع بشه. لااقل شرکتی که مدعی داشتن تعداد فراوونی فیلمه می تونست یه فیلم خوبو برای اول سال در نظر بگیره. کامنتهای متعدد در وبلاگ شما نشون می ده که این شرکت داره از موقعیت فعلی ویدئورسانه سوء استفاده می کنه. اگه حرفای آقای دلدم درست باشه این شرکت چه توضیحی داره؟ به خدا بین محصول فرهنگی و چیپس و پفک باید تفاوت قائل شد.

برج شیشه

برای من و تو به نام شهرمان برج شیشه وبسایتی برای اراکی ها شما و برج شیشه؛ پاسخ به یوسف نیک فام

امیر

سلام. فیلم های سه گانه اخراجی ها کاملا یک فیلم بی محتوا و سطحی میباشد. من دلیل این همه سرمایه که برای این جور فیلمها خرج میشود را نمیدانم و البته دلیل اشتیاق مردم را برای دیدن اینگونه فیلمها ! اگر میشود توضیحی بدهید

رضا

جناب فروتن عزیز می خواستم بپرسم علت سانسوری که نسبت به فیلم های ایرانی نسبت به نسخه اکران سینما می شود، چیست؟ (بطور مثال فیلم "هیچ") آیا فکر نمی کنید این مساله باعث بی اعتمادی مخاطب نسبت به شبکه می شود؟ آیا اعمال درجه بندی سنی فیلم ها گزینه بهتری نیست؟

رضا

جناب فروتن عزیز تقریبا برای اولین بار از پاسخ شما قانع نشدم! مگر ارشاد برای اکران این فیلم ها مجوز صادر نمی کند؟ چرا باید نسخه اکران و شبکه تفاوت داشته باشد؟ به خدا قسم در سینماهای کشور هم همین خانواده های محترمی فیلم ها را می بینند که در منازل. تکلیف کسانی مانند بنده که می خواهند نسخه نسبتا کاملی از فیلم های ارزشمند را در آرشیو شخصی خود نگهداری کنند چه می شود؟ شما را به خدا دست از این اعمال سلیقه های شخصی نسبت به فیلم ها دست بر دارید

رضا

جناب فروتن عزیز همانطور که مستحضر هستید مدتی است که موسسات محترم (تصویر دنیای هنر، قرن 21، پارسیان، سینما هفت، رسانه های تصویری و سایر موسسات) تحت عنوان مسابقه کارت جایزه ای در محصول قرار می دهند و از این طریق علاقه مندان یا مشتری را به زمانی در آینده ، جهت قرعه کشی ارجاع می دهند! می خواستم بپرسم که آیا نسبت به این قرعه کشی ها نظارتی صورت می گیرد یا خیر؟ متشکرم البته حساب سریال قهوه تلخ و شرکت جوانه پویا را از سایر موسسات جدا می کنم.

قندهاری

سرور ارجمند جناب فروتن شرکت پارسیان در توزیع محصولات سال 88 از کارت جایزه ی فینال استفاده نموده بود که بر اساس شماره سریال و رمز عبور قید شده در کارت داخل محصول به سایت فینال جایزه مراجعه و پس از ثبت نام در قرعه کشی های دوره ای شرکت و در صورت برنده شدن جایزه تقدیم میگردید و در فروش محصولات پس از سال 88 از هیچ کارت جایزه ای استفاده نشده است. البته احتمالا مقصود آقا رضا از پارسیان - شرکت هنرنمای پارسیان بوده است