وقایع نگاری یک فیلم مستند

اما با احترام به آقای نماینده شواهد و قرائن گویای آن است که فیلمی با مشخصات کلی و مبهم جناب نماینده قرار نیست اکران شود. پوستری از آن در مراکز فرهنگی نصب نگردیده است. از آن مهمتر هنرپیشه نماهایی که متهم یا مجرم باشند، به کشور بازنگشته اند. چه در غیر اینصورت به چنگ عدالت گرفتار می شدند. همچنین فیلمی با قدمتی نزدیک به نیم قرن قطعا" برای نمایش مجدد، مستلزم صرف هزینه قابل توجه برای بازیابی و ترمیم نسخه نگاتیو و هزینه های لابراتواری ویژه ای است که درهیچ لابراتواری چنین اقدامی صورت نگرفته است. پوستر تبلیغی فیلم هایی که در آینده به نمایش درخواهند آمد، عموما" در سینماها نصب می شود و مراکز فرهنگی برای این کار مورد استفاده قرار نمی گیرند. پس براستی موضوع از چه قرار است.؟ وکیل ملت در باره چه چیزی صحبت می کرد.؟
از سوی دیگر آیا امکان داشت نماینده محترم بدون تحقیق یا استعلام از نهادهای مسئول نه در قالب تذکر بلکه با فراخواندن وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به صحن مجلس شورای اسلامی، به طرح سوالی بپردازد که شالوده آن به شرحی که گذشت، اینگونه مورد تشکیک بوده و صحت و سقم آن در هاله ای از ابهام باشد.؟ از آنجا که وزیر محترم  مشخصا" توضیحی یا جوابی به این بخش از سخنان ناطق ندادند، تصور می کردم، پیچیدگی موضوع برای افکار عمومی بیشتر می شود و حداقل کنجکاوی رسانه ها برای آگاهی از آنچه که نماینده محترم با اطمینان از آن حرف می زند، دوچندان می شود. اما هفته ها گذشت و کسی سوالی در در این رابطه مطرح نساخت.!
 در این صورت باید پرسید، براستی اصل ماجرا چیست؟ آیا نگرانی جناب نماینده یکسره بی مورد بوده و برای ایشان فقط یک سوء تفاهم پیش آمده بود؟ آیا همانطور که با حسن نیت سوال کننده نسبت به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی( پس از پاسخ و بیانات ایشان) جلسه آنروز مجلس به نحو مطلوبی خاتمه یافت، بسیاری هم از خیر این موضوع گذشتند و پیگیر چند و چون آن نشدند.؟ 
 با این مقدمه نوبت آن رسیده است که برای روشنگری و تنویر اذهان، به شرح ماجرایی بپردازم که سبب سوء تفاهم برای جناب نماینده و احتمالا کسانی دیگری گردید. 
پیشینه
در سال 1387 مستند ساز جوانی به بهانه چهل سالگی تولید و نمایش فیلم سینمایی قیصر، که اولین بار در سال 1348 در سینماها به نمایش در آمد، اقدام به اخذ پروانه ساخت یک فیلم مستند کرد. یکسال بعد درست در چهل سالگی فیلم قیصر این بار یک فیلم مستند پس از گرفتن پروانه نمایش ویدیویی با حضور آقای مسعود کیمیایی و تنی چند از بازیگران فیلم، طی مراسمی در خانه هنرمندان به نمایش درآمد. فیلم مستند چهل سالگی قیصر با برخورد مثبت منتقدین و طرفداران سینمای کیمیایی روبرو گردید. البته این فیلم در دوره پیشین جشنواره مستند حقیقت هم تا حدی نگاه ها را به خود جلب کرده بود و از نگاه تماشاگران فیلمی خاطره برانگیز و قابل احترام ارزیابی شد. در سالجاری سازنده فیلم اقدام به پروانه نمایش خانگی اثر کرد. اما به دلیل بد سلیقگی ناشر اثر، تبلیغ اشتباه و انحرافی فیلم مستند در شکل یک استند مقوایی، باعث شد عده ای به غلط تصور کنند قرار است فیلم سینمایی چهل سال پیش دوباره به نمایش گذارده شود.!

این اتفاق در شرایطی رخ داد که بارها در بررسی نمونه طرح های روی جلد اثر بر روایت مستند فیلم و درج عکس کسانی  که در ایران با آنها مصاحبه شده بود، تاکید کردیم و طراح را از نمایش عناصر و المان هایی که می توانست حساسیت زا باشد، پرهیز دادیم. به یاد داشتم که سال های پیش هم در متن فیلم های وقایع نگارانه و تاریخی مشابه به نمونه فیلم هایی نظیر قیصر اشاره شده بود اما به دلیل نوع ساختار و رویکرد پژوهشی آثار واکنش اعتراض آمیزی پدید نیامده بود.
فرجام
خوشبختانه با قبول اشتباه انجام شده از سوی ناشر فیلم، اهتمام وی به جمع آوری نمونه های تبلیغی توزیع شده و تمکین ایشان در برابر تصمیم کمیته انضباطی مسئله ای که می توانست ابعادی متفاوت به خود گیرد، به خوبی مدیریت شد و البته تمام این اقدامات در زمانی انجام شد که هنوز دکمه میکروفن برای آغاز صحبت های ناطق محترم باز نشده و جلسه چهاردهم مهر ماه منعقد نگشته بود. در آینده علاقمندان به سینمای مستند از زمان و چگونگی عرضه اثر که احتمالا"می تواند در مجموعه ای از آثار مستند گنجانده گردد، مطلع خواهند شد. 
کلام آخر
محض اطلاع نماینده محترم بگویم که تهیه کننده و سرمایه گذار فیلم سینمایی قیصر چند سال پیش در همین تهران فوت کرد. نویسنده و کارگردان اثر هم خوشبختانه از جمله سینماگران پر کار سه دهه اخیر است.

/ 16 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پدرام

جناب آقای فروتن با سلام و خسته نباشید شندیدم که روز گذشته برای بازدید از بزرگترین مرکز پخش رسانه ای تشریف برده بودید.و امیدوارم یک روزی هم سری به بازار فیلم خودتان بزنید و یک دل گرمی هم به ما بدهید.اما ما امروز برای دیدار شما خدمت میرسیم اگر شما وقت نداشتید لطف کنید اجازه حظور خدمت آقای سماوات داشته باشیم .میدانم که باید وفت قبلی میگرفتیم اما متاسفانه چند روز دیگه بازم این قهوه تلخ که الان به مزاج ما زهره مار است نمی گذارد که با آرامش خدمت برسیم.احتمالا با عرض حال با چند نفر خدمت میرسیم.امیدوارم پشت در بسته قرار نگیریم .پیشاپیش از مهمانوازی شما تشکر میکنم و از عدم بی برنامگی خودمان پوزش میخواهم

کارشناس سینمایی

سلام .حتما مشاهده کرده اید با ایجاد هر ایستگاه جدید مترو تاثیرات عمیق و زیادی بر رفت آمد عابرین‘ ترافیک ‘کسبه و اهالی منطقه اعمال می شود پل های عابر‘خطوط اتوبوسرانی ‘ سواره روها و پیاده روها همه و همه با شرایط جدید ساماندهی می شوند در بعضی مواقع به ناچار خیابان و محله و راسته نیز کاملا از رونق می افتد. دوستان خوبی که در این وبلاگ مطلب می گذارید نمایش خانگی را می توان به مترو تشبیه کرد با هر حرکت جدید (ایستگاه جدید) فرصت ها و موقعیت های نو و تازه بوجود می آید به عنوان نمونه همین قهوه تلخ ‘ را می توان یکی از ایستگاه های جدید نمایش خانگی دانست بنابراین اهالی و خانواده حوزه نمایش خانگی باید خود را با آن سازگار کنند و نه بالعکس. این را هم از یاد نبریم حتما در آینده با ایستگاه های جدید تر روبرو می شویم پس آمادگی لازم را داشته باشیم مطمئن هستم برگشت به عقب در دستور کار هیچکس نیست .

محمد

من نمی دونم بنده دارم با اقای فروتن گپ می زنم به مزاج بعضی ها خوش نمی اید از سوپر مارکت ها انتقاد می کنم به مزاج بعضی ها خوش نمی اید انگار ایشون مدیر این وب هستن.شما که توی یه بحث نمی تونی دلیل قانع کتتده ای بیاری چرا خودت رو نخود هر اش می کنی.بنده اگه از اقای فروتن انتقاد می کنم دلیل دارم و ایشون هم در عین ازادی لطف میکنن و نظر من رو تائید میکنن. محض اطلاع بعض از دوستان که فرموده بودن کار اقای فروتن عرضه محصولات فرهنگی نیست باید خدمت این دانشمند بزرگوار عرض کنم عرضه محصولات فرهنگی یکی از زیر مجموعه های کاری ایشون هست.

مصطفی

با عرض سلام خدمت جناب اقای فروتن خیلی جالبه برای من وب شما.من هرروز تو نت پلاسم ولی وبی به این گرمی و حرارت ندیدم که نظرات جالبی هم داده میشه. برای اولین باره که دیدم یه مسول چنین کاری رو انجام میده. در مورد قهوه تلخ هم می خواستم بگم که کلوپ ها تا حالا می فروختن اما دیشب زمانی مراجعه کردم دیدم دارن کرایه میدن چند کلوپ دیگه هم دیدم همین کار رو انجام میدن. اگه همینجوری پیش بره فکر کنم دیگه کمتر کسی حاضر بشه قهوه تلخ رو بخره من خودم تا حالا می خریدم اما از دیشب کرایه کردم. با کلوپ محلمون که صحبت می کردم میگفت می خوان حال مهران مدیری و شرکت تصویر سبز فردا رو بگیرن. در پایان از شما برادر عزیز اقای فروتن ممنونم بابت راه اندازی این وب خوب و ممنون میشم این جریان قهوه تلخ رو بگید دارم از فضولی میمیرم

محمد

با عرض سلام خدمت هنر نمای پارسیان می خواستم بدونم این سریال جدیدتون کی وارد بازار میشه با تشکر

بابک کرباسی

آقای مهدی محمدزاده عزیز ! گپ خصوصی جاش تو ایمیل ست ! این بقل دست ، تو صفحه اصلی نوشته شده : mailto:srforoutan@yahoo.com به نظرت اگه من دارم افراط می کنم ، چرا آقای فروتن هم کامنت شما رو نمایش دادن و هم مال من رو ! به این میگن آزادی در بیان و کلام ! اگه یک نفر با بی ادبی و .... تقریبا اربده کشی تو فضای سایبر راه بندازه ، خوب بقیه افراد هم حق دارن نظر بدن ... بگذریم ، به نظرم این موضوع باید از زبان و کلام آدم های فرهنگی بیاد بیرون تا به دل آدم های غیر فرهنگی و عامی مثل من هم بشینه ...

پویان روشن ضمیر

مکان بی نظیریست برای آبادی فرهنگ این مملکت. دست مریزاد دوستان قدر بدانید و محترم شمارید

سعید رجبی فروتن

پاسخ به یک نظر خصوصی نه سریال مورد نظر شما غیر رسمی است و نه شبکه نمایش خانگی رسانه ای غیر رسمی اقلمداد می شود. در اینصورت فعالیت همه دست اندرکاران شبکه را باید غیر رسمی و احتمالا"مغایر با قانون تلقی کنیم.! بنابراین لطفا" از صفت دیگری برای توصیف شبکه استفاده کنید. اما تعریف: شبکه نمایش خانگی رسانه ایست که با در اختیار داشتن حقوق نمایش خانگی گونه های مختلف تصویری( اعم از داستانی و غیر داستانی)که در فرمت های ویدیویی و دیجیتالی تولیدشده اند یا به آنها تبدیل شده اند را برای تماشای مخاطب در فضای حقیقی یا مجازی با استفاده از سیستم های سینمای خانگی( اعم از آنالوگ یا دیجیتال ) فراهم می سازد.

شهرام حیدریان

با عرض سلام خدمت استاد فروتن در قالب تقاضا می خواستم از این اظهار دل نگرانی نماینده محترم استفاده نمائید و بحث صدور مجوز تولیدات سینمایی و خانگی را به نوعی با عزیزان مجلسی در میان بگذارید و نقطه نظرات ایشان را جویا شوید. اگر این بحث به کمیسیون فرهنگی هم ارجاع پیدا کند شاید بتوان امید داشت تا ردیف بودجه ای منشعب از سایر بودجه ها به این واحد سرازیر کنند. بنظرم نمایندگان محترم مجلس می توانند راهگشای بسیاری از سدها و موانع موجود باشند. حالا که اینقدر از مسائل سینمای ایران استقبال می کنند بهتر است تا وارد گود شوند.

مسعود نجفي

سلام آقاي فروتن ممنونم از اين مطلبتون كه در اين شرايط سختي كه به سر مي برم دلگرم كننده بود. من الان اين مطلبو ديدم و متاسفانه همان جوري كه اشاره كرديد اشتباه يك نماينده محترم مجلس و اشتباهات ناشر فيلم باعث شد اين مستند كه براي عرضه اش روزشماري مي كردم و خود شما هم در جريان اين اشتياق من بوديدمتوقف بماند. اين مستند سال گذشته در همين ايام در جشنواره فيلم كوتاه به نمايش درآمد و بدون هيچ واكنش منفي به عنوان يكي از پرمخاطب ترين فيلم ها شد و چند روز قبل از آن هم اين عنوان را در جشنواره حقيقت بدست آورد، تنها فيلم اين جشنواره كه به دليل استقبال زياد دوبار به نمايش درآمد. اواخر سال گذشته هم در جشن تصوير سال اين مستند نمايش داشت و درمجموع اين چند نمايش يك واكنش منفي وجود نداشت و بسياري منتظر عرضه فيلم در شبكه نمايش خانگي بوده و هستند كه اشتباهاتي باعث تاخير آن شده است. اميدوارم با درايت شما كه هميشه حامي بوده ايد بزودي شاهد عرضه اين مستند كه به بخش مهمي از تاريخ سينماي ايران مي پردازد باشيم.