نه این قرارمان نبود!

فیلم را روانه آنتن تلویزیون کرده اند. اینگونه مواقع در خوش بینانه ترین حالت، تهیه کننده که احتمالا" به سود نسبتا" خوبی از رهگذر فروش زود هنگام فیلم به تلویزیون دست یافته است، تلاش می کند به لطایف الحیل، دارنده ی حقوق ویدیویی فیلم را راضی کند. اما آنچه که جبران آن دشوار است و ممکن است به یک هنجار غیر اخلاقی در شبکه تبدیل شود؛ نقض مکرر مفاد قراردادها و بی اعتبار شدن چنین توافقاتی است. از سوی دیگر نمایش فیلمی در تلویزیون -قبل از عرضه آن در شبکه - مخاطبان شبکه را برای همیشه از تماشای نسخه ویدیویی فیلم محروم می سازد زیرا در اینصورت فیلم دیگر در شبکه عرضه نمی شود. به این ترتیب زمان و انرژی زیادی که صرف صدور پروانه نمایش خانگی فیلم می شود، یکسره به هدر می رود و آثار روانی خوبی را در مجموع برای دست اندرکاران شبکه و مخاطبانش باقی نمی نهد. اگر فرهنگ عذر خواهی در بین ما رواج داشت، در اینگونه مواقع تهیه کننده فیلم و موسسه ویدیو رسانه ای که احتمالا" رضایتش جلب شده است،! می توانند با پوزش رسمی از مخاطب دلجویی کنند. این جماعت اگر کرم داشته باشند، می توانند به جبران تصمیمی که برای شبکه هزینه ساز بوده است، نسخه دی وی دی فیلم را با اضافات و ضمایم جذاب - ولو در تیراژ محدود- در شبکه عرضه کنند و به نوعی رفتار احترام آمیزی به مخاطب نشان دهند.
این مقدمه چینی برای آن بود که یادآور شوم شب گذشته - چهارم خرداد – فیلم سینمایی کودک و فرشته اثر نسبتا" شاخص سینمای دفاع مقدس - در ژانر کودک و نوجوان- از شبکه اول سینما پخش شد و کمک کرد تا دست تلویزیون در سالروز حماسه آزاد سازی خرمشهر خالی نباشد. این فیلم با دریافت پروانه نمایش خانگی در اواخر سال گذشته، با پیش بینی های صورت گرفته در آینده نزدیک به شبکه عرضه می شد.

اینک که شبکه ویدیویی همزمان با عرضه ده فیلم سینمایی ایرانی جدید در حد فاصل دو میلاد حضرت زهرا-س- و امام علی-ع- شاهد نمایش زود هنگام یک فیلم در رسانه ملی به قیمت از دست دادن امتیاز نمایش آن برای اولین بار است، انتظار دارد به نحو موثری این همراهی با پاسخ مناسب از سوی سیما روبرو گردد. اگر به فرض محال روزی نسخه ایده آل ویدیویی همین فیلم بخواهد در شبکه عرضه شود، تلویزیون حاضر است در عوض کمک و آبروداری امروز شبکه ویدیویی، پوشش تبلیغی لازم را برای عرضه آن بدهد؟

هل جزاء الاحسان الا الاحسان؟

/ 7 نظر / 62 بازدید
محمد

اقای فروتن ظاهرا مسولان قرن 21 و پارس ویدئو یادشون رفته لاست رو توزیع کنن.فکر می کنم این هم یه نوع بدقولی باشه[ناراحت]

رضا

جناب فروتن عزیز فیلم "دختران" از سوی کدام موسسه به بازار می آید؟ آیا نسخه DVD هم در کار است یا خیر؟

رضا

جناب فروتن عزیز لطفا کامنت هایی که قرار نیست پاسخ دهید در وبلاگ قرار ندهید

رضا

جناب فروتن عزیز فرمایش شما کاملا صحیح است. بنده فکر کردم بدلیل اینکه تمامی پروانه های نمایش از سوی شما صادر می شود، نه در لحظه که با پرس و جو بتوانید پاسخ مرا بدهید. از اینکه سوال نامربوط پرسیدم عذر می خواهم.

اسماعیل

سریال مختارنامه جمعه بدلیل دروغین ژخش نشد همه فهمیدن ماجرا چی بود تایید نشدن محتوا..

اسماعیل

فیلمی از شبکه 4 پخش شد که زیرنویس شبکه نامش را سربازان اعدام حک کرده بود اما در تیتراژ پایانی فیلم نام فیلم به رنگ ساک سربازی عنوان شده بود این فیلم به کارگردانی پرویز شیخ طادی بود علتش چی بود؟؟؟؟؟ فیلم هندی از شبکه سوم سیما پخش شد که نامش باج خوانده شد در حالی که من نسخه ویدیوی اورجینال اون فیلم رو دارم که اسم فیلم خراج است دو نام متفاوت -- ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

موسی قناد

به نظرم وزارت فرهنگ در معاونت سینمایی حداقل در دو قسمت می تواند تاوان و حق موسسات ویدیویی ضایع شده بر اثر این گونه نقض تعهدات تهیه کنندگان را باز بستاند: 1- در هنگام صدور هر گونه پروانه ساخت و با پروانه نمایش سینمایی جدید در اداره نظارت 2- در هنگام صدور پروانه نمایش خانگی برای هر اثر دیگر متعلق به این تهیه کنندگان به نظرم آنجا که تعهد اخلاقی و حرفه ای نمی تواند ملزم کننده افراد به قراردادهایشان باشد قدرت نظارت دولتی به خوبی راهگشاست و این گونه دوستان در گذشته هم ثابت کرده اند زیر بار هیچ زوری نمی روند مگر آن که سمبه اش .....