از شنبه تا پنج شنبه چه خبر؟

مشتریان روبرو می شود؛ تن به قرار داد همکاری با یک شرکت پخش داده است. به موجب بندی از قرارداد شرکت پخش به عنوان حق العمل کار، درصد و مبلغ مشخصی را پس از فروش محصول برداشت خواهد کرد و مابقی به تهیه کننده تعلق خواهد گرفت. ماهها پس از اجرای قرارداد و توزیع محصول، تهیه کننده از حجم انبوه محصول مرجوع شده از بازار به خشم آمده و ناکامی در فروش محصول را ناشی از تعلل و کم تحرکی شرکت پخش می داند. او مدعیست بسیاری از کارتن ها به صورت آکبند در انبار شرکت مانده اند و اصلا" راهی بازار نشده اند. مدیر شرکت پخش با رد این ادعا پاسخ می دهد، کالا در بازار کشش و جذابیت لازم را نداشته و او در تبلیغ و معرفی کالا قصوری نورزیده است. او تصریح می کند در حالی که از فروش بیشتر کالا او هم منتفع می شده است، چه دلیلی دارد که از عرضه فیلم در بازار خودداری ورزد. تهیه کننده بی آنکه اتهام مشخصی را متوجه پخش سازد، اعتقاد دارد مدیر پخش خواسته یا ناخواسته موجب ضرر و زیان او شده است و باید درصدد جبران برآید. مشاهدات و گزارش کارشناسی نماینده ما پس از مشاهده موجودی کالا در انبار شرکت پخش، گویای آن است که نحوه قرار گیری فیلم ها در کارتن ها نشان از مرجوع شدن آنها از بازار دارد و آسیب های جزیی بعضی از آنها حکایت از جابجایی شان در چرخه پخش دارد. تهیه کننده بی قرار و مغموم تهدید می کند، جواب داور مرضی الطرفین(ما) او را قانع نساخته و برای پیگیری حقش به مقامات بالاتر عارض می شود.

دوشنبه : وصول استعلام دادسرا نشان می دهد که وساطت ها و پادرمیانی مکرر ما برای حل اختلاف یک موسسه با یکی از تهیه کنندگان سینما سودی که دربر نداشته است هیچ، بلکه روندی کاملا" قضایی به اختلاف آن دو بخشیده است.مدیر موسسه در ازای وصول نشدن چک هایی که به تهیه کننده داده است، اصرار دارد، تهیه کننده بر خلاف نص قرارداد، مستر اصلی فیلم را در تاریخ مقرر در قرارداد برای تکثیر صنعتی به آنها تحویل نداده است.او چنین اقدامی را سبب خواب بیهوده سرمایه اش می داند. حالا در مقابل توقع دارد تهیه کننده فیلم قدری نرمش نشان داده و با ملاحظه وضعیت نه چندان خوب موسسه، طلب خود را طی چندین چک در دراز مدت بگیرد. تهیه کننده برآشفته به دنبال آن است که ثابت کند مستر فیلمش را در تاریخ اعلام شده به موسسه داده است و فقط بخاطر عدم درج تاریخ ، موسسه در پی سوء استفاده است. همه چیز به روز برگزاری دادگاه با حضور احتمالی نماینده ما و یا محتوای پاسخ ما به استعلام قاضی موکول می شود.

سه شنبه : کم مانده است که طلبکاران یک موسسه بدهکار، در مقابل اداره مان تجمع کنند. در فهرست طلبکاران عصبانی موسسه می توان شرکت پخش، عوامل بسته بندی و تبلیغ محصول، تهیه کننده هایی که رایت فیلمشان را فروخته اند و یکی دو نفر دیگر را دید. ادعاهایی که از سوی هر کدام مطرح می شود، گره تازه ای به کلاف پیچ در پیچ اختلافات می زند. پرونده وقتی جدی تر می شود که جنبه کیفری هم به خود می گیرد. یکی از شاکیان مدعی است، تهدید شده است و تضمینی برای حفظ خودش می خواهد.! مدیر موسسه در زیر آوار سنگین مطالبات و دیونی که بر گردن دارد، به بد رفتاری عوامل پخش اشاره می کند و می گوید بی خبری و بی تجربگی پخش در چگونگی کالای داغی مثل فیلم( این اصطلاح در صنعت پخش به کالاهایی که ماندگاری زیادی در بازار نداشته و تور ویزیت کوتاه مدتی دارند، اطلاق می شود) و ناتوانی و غرض ورزی آنها، عامل اصلی بهم ریختن محاسبات شده است. مدیران پخش این اتهام را بر نمی تابند و نامرغوب بودن مواد پلاستیکی جعبه فیلم ها را شاهد مثال می آورند.

چهارشنبه : این دیگه نوبره! خانم تهیه کننده ای وقتی رغبتی در موسسات ویدیو رسانه برای خرید و توزیع فیلم ویدیویی اش نمی بیند، به توصیه فرد ثالثی به شرکت پخشی متوسل می شود و کار را به او وامی گذارد. شبه قراردادی بین طرفین با ابهامات بسیار منعقد می شود. تهیه کننده جوان در اوج سادگی بی آنکه مجوز های قانونی شرکت پخش را طلب کند و یا از ما سابقه او را جویا شود، تن به شرایط ناعادلانه قرارداد میدهد. اینک که مدتها از عرضه فیلم در بازار گذشته است، نه یک ریال از فروش فیلم عایدش شده است و نه نشانی از شرکت پخش برای رساندن احضاریه دادسرا بدستش در اختیار دارد. هیچ بعید نیست نام و اسامی افراد حقیقی شاغل در شرکت هم جعلی و دروغین باشد و یافتن سرنخی از آنها محتاج تجسس های پلیسی باشد. تهیه کننده درمی یابد، ما نیز مثل او کنجکاویم تا شناسایی و دستگیری مجرمان هر چه زودتر به نتیجه برسد.

پنجشنبه : ...

نقل است آقا امیر المومنین(ع)خطاب به مالک اشتر فرمودند که ای مالک اگر به دشمن خود هم قولی داده ای باید بدان عمل کنی. جامه وفا را بر عهد خود بپوشان و تعهدات خود را محترم بشمار و جان خود را سپر تعهدات خویش قرار بده!

 در ایام شهادت فخر مومنان عالم و روزها و شبهایی که تعلق به نام و یاد متبرک امیر مومنان علی (ع) دارد، بی مناسبت نمی بینم که خودمان را به وفای به عهد و پایبندی به قولی که داده ایم، تذکر دهم. وقایع روزانه ای که به اجمال روایت کردم و کوشیدم تا ذهن خواننده متوجه موسسه و یا شرکت خاصی نشود، ریشه در خلف وعده و گسستن قول و قرارهایی دارد که بی محابا آنها را زیر پا می گذاریم . غافل از آنکه در این میان چوب حراج به شخصیت و حیثیت حرفه ای خود می زنیم.

تیر خم رب، خطا ندارد

آن چوب خدا، صدا ندارد

در آتش هجر تو بسوزد

آن کس که به عهد، وفا ندارد

/ 322 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نامور

2- آقای عظیمی و هر کس دیگه ای که به موسسه ها بدهی دارین. تو این کار بدهی برای شماها زیاد بالا میاد. چون با یه درصد سود خیلی کم میخواهید کار سختی انجام بدید که از عهده یه نفر هم بر نمیاد. پس باید چندتا کارمند هم استخدام کنید. حقوق اونا را باید بدید. چک برگشتی دارید. جنس مونده و معیوب دارید. مالیات و.. هست. رقابت بی قانون دارید. کپی هست. البته بقیه مشاغل هم از این مسائل دارند. ولی سود اونا بالاتره. خوبم پشتیبانی می شن. کمتر شغلی دیدم که بنجلی داشته باشه و سودش اینقدر کم باشه. برای بدهیتون با شرکتها صحبت کنید. بالاخره اونها هم تو این شغلند. خودشون حقیقتو میدونن که وضع نمایندگی چقدر میتونه خراب باشه. باید باهاتون کنار بیان. شما هم دست آخر باید یه راهی پیدا کنید بدهی خودتون را بدید. من از این شغل رفتم و کم کم بدهیمو دادم. اگه تغییر شغل نمی دید راه سختی دارید. چون این شرکتا ببینند یه کمی وضعتون خرابه پشتتونو شل می کنن. از خود من پول گرفتند که کمک کنند دوباره جنس داشته باشم ولی بعد یه هفته سردوندن پولمو به جای چک بردن. تکلیف خودتونو معلوم کنید. تلفنتون را هم همیشه جواب بدید. نهایتش میگید الان ندارم بدم ولی میخوام بد

نامور

3- اکثر بچه هایی که اینجا نظر میدن دلسوخته اند والا چه فایده ای داره بیان نظر بدن. اینجا که پست و مقام قسمت نمی کنند همه میخوان یه جوری راه درست پیدا بشه. بچه ها اگه به حرفتون اعتقاد دارید روش وایسید و اجازه ندید کسی به خاطر نظرتون به شما توهین کنه. فقط راست بنویسید و دنبال مصلحت شخصی هیچ وقت نباشید. آبروی کسی را هم نبرید. از حقتون کوتاه هم نیایید.

سعید گلابگیر

با سلام و ادب ضمن تبریک این عید عظیم و آسمانی به همگی عزیزان, باعث افتخار من خواهد بود که توسط اعضای فرهیخته این پرتال صمیمی پذیرفته شوم . بسیاری از دوستان خوب و عزیز من در این فضا , حضور دارند که در زمانی نه چندان دور , افتخار کسب دانش از آنها را داشته ام . یا سپاس

علیرضا

من خودم تازه واردم ولی به آقایان گلابگیر.نامور و پویان خیر مقدم عرض میکنم. همانطور که آقای نامور فرمودند قصد همه دلسوزیست و جمع شده ایم تا در دلی داشته باشیم و شاید نتیجه ای از بین نظرات مختلف حاصل آید. طبق گفته آقای نامور یکی از بازندگان (شغل با ریسک بالا)عرضه فیلم .مراکز پخش عمده یا نمایندگیها هستند که البته الان که ماشاا... هر کی پول نقد داشته باشه میتونه نماینده موسسات هم باشه و نقش نمایندگیهای رسمی بسیار کمرنگ شده.آقای نامور مشکلاتشون عنوان کردند و من هم متاسفم که الان از درآمد کار دیگه مجبور به پرداخت بدهی هستند.حال خودمان قضاوت کنیم فروش فیلم جز معدود مشاغلی هست که مانده جنس باید بنجل نامید.حال اگه این جنس طلا... یا حتی مواد خوراکی هم بود میگفتیم هر روز ارزش افزوده نسبت به روز قبل خواهد داشت.نمایندگیها واقعا در آستانه ورشکستگی هستند و راه کار نجات بخشی پیشنهاد نمیشه.و افرادی که عمری در این کار گذاشته اند باید دست از پا درازتر این عرصه ترک کنند.شاید در برداشتن واسطه و توزیع مستقیم کالا باید یک قربانی وجود داشته باشه و این قربانی نمایندگیهای محصولات فرهنگی هستند ...

علیرضا

... ای کاش در بینشان افرادی باشند که اندوخته ای برای خود جمع کرده باشند.

علی-وکیل شرکت پارس ویدئو

اقای شفیعی عزیز ودیگر دوستان با سلام وآرزوی قبولی طاعات و عبادات و عرض تبریک عید سعید و عزیز فطر . اول از اینکه با عجله مطلب نوشتم کمی هم جمله بندی ها اشکال دارد پوزش مطلبم . دوم بفرمایید کجای مطالب بنده توهین آمیز است ! سوم: جناب آقای فروتن عزیز طبق نظر کا رشناسی نسبت به درج مطالب اقدام فرمودند که دجای تشکر دارد. باید اجازه داد نظرات مختلف مطرح گردد. اجازه بدهیم فضا باز شود تا پویایی پدید آید. بحث بدهی در ظا هر تلخ است ولی در باطن راه گشاست؟ چرا با این همه زحمت هم شرکتها وهم نمایندگیها بدهکارند. طرح این موضوع میتواند تولید فکر کند . هم بر ای دولتمردان ( حد اقل فراهم نمودن وام ارزان) وبرای تمام همکاران ایجاد صندوق قر ض الحسنه و.... در هر صورت قصد تو هین نداشتم . یکی از طرف حسابهای شرکت بر ای 100 تومان 60 تومان دیر کرد میخواهد !!! ضمنا در فضای محدود باید قطعی وروشن حرف زد با پوزش مجدد وآرزوی موفقیت برای همگان از اینکه مذاحم اوغات شیرین دوستان شدم پوزش می طلبم ودیگر مذاحم نمی شوم بر حسب وظیفه وکالت صادقانه اقدام نمودم . به نظرم رسید از تواضع وفروتنی استاد فروتن همه باید درس بگیریم .

علی-وکیل شرکت پارس ویدئو

با عرض ادب خد مت تمام دوستان وبا پوذش از تصدیع . به نظرم این مطلب خا لی از لطف نباشد واین فضای زیبا که با زحمات زیاد ایجاد شده احیانا زیر سوال نرود بعنوان وکیل قانونی شرکت هر کسی طلب به حق و پذ یرفته شده ای دارد میتواند مطرح کند . توجه فرمایید . مورد ما با تمام ملاحظات حرفه ای وصبوری طولانی به نیت تذکر وتوجه ذکرشده است.در خصوص انتقادات به شرکت مد یریت شدکت در صورت تمایل در خدمت دوستان بزرگوار هستند . ضمنا سریال لاست متعلق به پارس ویدیو وقرن 21 میباشد وکلییه کارها با مشا رکت انجام میشود عدم پخش ما بقی قسمتها با نظر هر دو شرکت بوده وبازار تا یین کننده است . انشاا... بزودی و بدون وقفه پخش اغاز میشود.به بخش حقوقی بنده حقیر پاسخ دادم . بخش حرفه ای پاسخ با مدیریت. در ضمن دوستانی که دنبال پارس وید یو بودند. اخیرا پر فروش ترین فیلم تا ریخ سینمای ایران تعوسط پارس ویدیو پخش شد چند روز دیگر 90 دقیقه پشت صحنه ذیبا و دیدنی با یک کلیپ که نه در سینما ونه در نسخه ویدیویی بوده تقدیم می گردد.جا دارد از استاد گرانقدر جناب فروتن در دستور صدور پروانه نمایش فیلم ( به موقع ودر تعطیلات) تشکر وقدر دانی نما یم وکیل ومثل من فضوله مز

محمد مهدی جعفری

با سلام خدمت تمامی دوستان و همکاران عزیز به اطلاع میرساند با توجه به مشکلاتی که مابین شرکت پارس ویدئو و شرکت های توزیع کننده (توزیع مویرگی ) برای پخش این مجموعه بوجود آمد توزیع سریال لاست (گمشدگان ) در اسرع وقت مجددا از سرگرفته خواهدشد و ضمنا فصل اول این مجموعه در یک بسته بندی و بصورت یکجا مجددا عرضه خواهد شد . لازم بذکر است تمامی قسمتهای فصل دوم این مجموعه بصورت دوبله آماده توزیع میباشد . با تشکر از حسن انتخاب شما . محمد مهدی جعفری .... .

محمود سلطانی

با سلام وعرض ادب به حضو ر همکاران ودوستان گرامی. ضمن تشکر از جناب آقای فروتن در ایجاد فضای گفتگو که امیدوارم باعث پیشبرد بهتر صنعت با ارزش نمایش خانگی گردد.جسارتا با توجه به حضور پیش کسوتانی مثل جناب آقای فروتن ودیگر همکاران نکاتی را بعنوان تذکر در شروع گفتمان به خود ودیگران عرض میکنم یکی از اشکالات رسانهای ایران از جمله رسانه ملی ومطبوعات و وبلاگها ایجاد شبهه نمودن بصورت یکطرفه میباشد.که باعث بهم ریختگی گفتمان آرام ونقد دلسوزانه می گرددو تبدیل به دلخوری میشود هر کسی با برداشت خود از یک سوی قضییه مطلب ارایه میدهد وبا احکام الهی ونصیحت اخلاقی ورود نموده وباعث گمشدن رد اصلی میشود بنظرم توصیه های ارشادی که جنبه عمومی دارد با هر اسم وزبان وقلمی کاربرد دارد وهر کس به نسبت براداشت میکند به امید خداوند متعال این حقیر پیشنهاداتی دارم که ارائه میدهم.دوست عزیز جناب آقای جعفری.مشکلات سریال لاست مربوط به قرن 21 وپارس ویدیو می باشد. توذیع 4 قسمت با شریک اسبق شما بوده که شاهد پخش ان بو دیم!!توزیع کننده دوم با پیشنهاد شما قرارداد بسته شد وقبل از هر اختلافی کار به شما محول شد .. شما گفتید مدیر پخش جواب...

محمود سلطانی

بنده را نمیدهد.وبا توجه به شرایط بازار واینکه سریال دیر پروانه گرفته واکثر خانوادها سریال را دیده اند وبا وجود سریال های فارسی وشبکه های ماهوارهای پخش موقتا متوقف گردید که ضرر اصلی متوجه پارس ویدیو میباشد هر چه شده با نظر هر دو شرکت بوده است.