مقابله به مثل

هر چند قضاوت در مورد این دوکار و آثار مشابهی که در آینده نزدیک وارد شبکه خواهند شد؛ قدری زود است، اما می توان از همه بینندگان خواست با تمرکز لازم و پیگیری قسمت های بعدی، کیفیت هر دو سریال را مورد ارزیابی قرار دهند و تفاوت روایت و ساختار داستان را در دو مدیای تلویزیون و شبکه ویدیویی تبیین کنند. قطعا" سریال قلب یخی مانند سایر مجموعه های از این دست با ذائقه و سلیقه همه اقشار سازگار نخواهد بود. اما به نظرم آنجه در این میان حائز اهمیت است، نفس توجه و سرمایه گذاری برای ساخت آثاری است که ارجاعات مستقیم آن به متن و حاشیه مولفه های بومی و فرهنگی خودمان است. انتظار این بود که پس از دو دهه صحبت و حرف و همایش و سمینار برای تببین نظری تهاجم فرهنگی، بالاخره شرایطی فراهم شود تا هنرمندان و مردان مرد عرصه فرهنگ وارد گود شوند و عملا" پاسخ تولیدات تصویری اردوگاه غرب و شرق را با نمایش استعدادهای هنری خود بدهند. در همین ارتباط برداشتن  موانع در مسیر نمایش آگهی و آنونس سریال قلب یخی و قهوه تلخ کمترین خواسته دست اندرکاران شبکه نمایش خانگی از رسانه ملی است و قطعا" دلگرمی بیشتر آنان را باعث خواهد شد. از آنجا که سریال ٢۴ را در ردیف محصولات استراتژیک تقسیم بندی کرده اند، توضیحا" یادآور می شوم در تعریف فیلم و سریال استراتژیک گفته شده است آثاری که در راستای جامعه و تمدن سازی همان کاری را می کنند که پیش از این آثار و مکتوبات فیلسوفان و متفکران برای جوامع می کردند. یعنی اگر معماران جوامع در گذشته نیاز داشتند تا با طرح هایی نظیر اتوپیا و یا مدینه فاضله چشم انداز روشنی از جامعه آرمانی خود را ترسیم کنند، امروزه چنین انگاره و طرح هایی در قالب فیلم و سریال بازتولید و منتشر می شوند. در میان فیلم هایی که در ادوار مختلف زمانی عمدتا" توسط هالیوود و کمپانی های فیلمسازی آمریکایی ساخته شده اند و برآن بوده اند تا توجیه گر سیاست های امپریالیسم آمریکا و یا استعمار انگلیس باشند، می توان با کاراکترها و شخصیت های نمایشی زیادی برخورد کرد که کارکردی مشخص و از پیش تعریف شده برای آنها در نظر گرفته شده است. سوپر قهرمانانی همچون اسپایدر من، بتمن، سوپر من، تـارزان، رابینسون کرزوئه، آلیس، جیمز باند، آرنولد و... دقیقا" ایفاگر نقش هایی هستند که ابر انسان و جامعه آرمانی را از دید سازندگان و صاحبان سرمایه فیلم ها نمایانگر باشند. همچنین در ورای قصه هایی با محوریت شخصیت های مورد اشاره بی شک القای نظم نوین و اقتدار نظامی _ امنیتی استکبار به عنوان یگانه ضامن رفاه و امنیت جامعه جهانی مد نظر بوده است. همانطور که در یادداشت های پیشین هم اشاره کرده ام، عرضه سریال هایی نظیر ٢۴ و لاست با این نگرش وارد بازار خواهند شد تا با تحلیل محتوایی آنها توسط صاحب نظران، مختصات فکری و نظری چنین آثاری مورد مداقه قرار گیرد و قدری به تفکر و نگرش انتقادی بیننده کمک شود. اظهار نظر در این باره را به شما تماشاگران فهیم این فیلم ها و سریال ها واگذار می کنم تا درستی یا نادرستی این راهبرد را در بوته نقد خود بگذارید.

در همین ارتباط: همشهری    جام جم

                       خبرآنلاین

/ 24 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صالح جراح نجفی

Fringe Super Natural Flash Forward The Lost Room Dexter سرنوشت اینها چه خواهد شد آیا رویکرد سریال 24 قابلیت پرداخت روی این سریال ها را ندارد ؟!؟!

فرشاد عظیمی

سریالهایی که نام بردید اکثرا آثار خوش ساخت و قابل قبولی هستند اما به نظر من به جای گفت و گو روی مصداق ها و نام ها در مورد شیوه ها و راهکارهایی که با استفاده از آنها ورود سریال به شبکه نمایش خانگی موجبات رشد و تقویت این شبکه را فراهم می آورد، صحبت کنیم.

سعید رجبی فروتن

راهی که به نظر ما رسیده است، بررسی انتقادی آثار مورد نظر است. من هم مثل شما در انتظار دریافت نظر دیگر دوستان هستم. ضمن آنکه محتوای سخنان آقایان طالب زاده و فراستی در باره سریال 24 نیز می تواند از سوی موافقین و مخالفین آرای آیشان، مورد بحث قرار گیرد.

فرشاد عظیمی

سریال های تلویزیونی به عنوان بخشی از سرگرمی های خانگی یک واقعیت هستند. امروز اگر شبکه نمایش خانگی کشور به مسئله نیاز مخاطبین توجه نکند عرصه را برای رقبایی که به احتمال زیاد پایبند قوانین و سالم سازی آثار نیستند خالی خواهد کرد. اینجانب سال 86 موفق نشدم برخی دوستان را به اهمیت ورود سریال به شبکه قانع کنم اما امروز خوشحالم که می بینم تمام موسسات ویدئورسانه به فکر ارائه سریال هستند. بررسی انتقادی آثار روش خوبی است به شرط آنکه این تصور در مخاطب ایجاد نشود که این تحلیل ها و بررسی ها برای خالی نبودن عریضه است و بس. مخاطب اگر پیام داده شده را صادقانه و بیطرفانه بیابد به آن توجه خواهد کرد. فراموش نکنیم گروه بزرگی از مخاطبین شبکه ویدئویی دارای بینش و درک بالا هستند.

محمد

اقا فرشاد میدونی دلیلی که جلوی رشد سریال فرار از زندان رو گرفت چی بود بی نظمی در توزیع این سریال که یادمه بعضی مواقع 2 الی 3 هفته طول میکشید تا این سریال بیاد خوب مسلمه بیینده صبر نمیکنه و میره طرف نسخه زبان اصلی و همین باعث افت فروش این سریال میشه.امیدوارم موسسه هایی که سریال توزیع می کنند این جوری نخوان سریال توزیع کنند

محمد

خدمت جناب اقای فروتن باید بگم شما یه نظر سنجی تو وبلاگتون بذارید در مورد سریال ها تا ببینید نظر دوستان بر اساس گفته شما چیه

فرشاد عظیمی

درست می فرمایید. در مورد سریال هایی که نسخه کامل آنها در دسترس است حتی یک هفته تاخیر می تواند سبب ریزش مخاطب شود. البته ارائه هفته به هفته یک سریال هم کار دشواری است و نیازمند برنامه ریزی بسیار دقیق و کارآمدی است.

بابک کرباسی

سلام اولین سریالی که از محصولات غرب دیدم ، خوب به خاطر دارم . مجموعه ای زیبا و خوش داستان ! Dead Zone به نظرم با توجه به مشکل دار بودن برخی سریال ها برای پخش در ایران به لحاظ فرهنگی و اقلیمی ! می توان از سریال های جذاب و زیبای بدون حاشیه و ... استفاده کرد http://www.usanetwork.com/series/thedeadzone/ از این دست محصولات فراوان است

فرشاد عظیمی

جناب رجبی همانطور که اشاره کرده اید برداشتن موانع پخش آنونس سریال قلب یخی از رسانه ملی دلگرمی بزرگی برای شرکت تصویر دنیای هنر و دستندرکاران این مجموعه است. ولی این اتفاق هنوز پس از 4 هفته از توزیع این سریال رخ نداده است. پشتیبانی شما از این آثار تاثیر مهمی در ادامه این روند و پویایی شبکه نمایش خانگی دارد. می خواستم بدانم آیا اقدامی در این خصوص(پخش آنونس) انجام داده اید و اگر جواب مثبت است چه نتایجی در بر داشته است؟

سعید رجبی فروتن

جناب عظیمی اگر پیشرفتی در این زمینه حاصل شد، حتما" عرض می کنم.