راه دیگری برای مقابله با غلام تکثیرها

 اوج این کار را در عرضه دو هفته یکبار قسمت های مخلف سریال قهوه تلخ شاهد هستیم و در ادامه موسسات هنرنمای پارسیان و قرن بیست و یکم قرار است شانس خود را در این زمینه بیازمایند. پیش از این دو موسسه جوانه پویا و ناشر بازی رایانه ای گرشاسب با عمل به وعده های خود، جوایز اعلام شده را به برندگان خوش شانس دادند و نشانه ای از انصراف آنها از راهی که برگزیده اند، فعلا" مشاهده نمی شود.  

به منظور جلوگیری از هر گونه سوء استفاده در این زمینه و پرهیز از سلب اعتماد مشتریان، برگزاری هر گونه مسابقه و اعلام جایزه در گروی اخذ مجوز از اداره کل تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و ظاهرا" آن مرجع رونوشتی از مجوزهای صادره را برای دادستانی استان ارسال می کند تا نظارت لازم بر قرعه کشی بین واجدان شرایط و اعطای بموقع جوایز صورت گیرد. بدین ترتیب بر خلاف گذشته که عده ای سوداگر به اعتماد عمومی جامعه خیانت کردند، راه برای بررسی شکایت شرکت کنندگان از هر گونه خلف وعده موسسات کاملا" باز است. از این نکته که بگذریم به نظر می رسد همانقدر که اعلام جایزه برای مدیران موسسات ویدیویی کشور تازگی دارد ممکن است برای مشتریان و مخاطبان شبکه، این تاکتیک چندان جذابیت نداشته باشد. در واقع به دلیل شیوع و کثرت استفاده بانک ها، موسسات مالی، تولید کنندگان مواد غذایی، شوینده ها و .... از این ترفند ممکن است بسیاری از مردمی که هیچگاه در تصاحب جوایز ریز و درشت موسسات مالی و شرکت های تولیدی و خدماتی خوش شانس نبوده اند، انگیزه و تمایل چندانی به استقبال از این کار نشان ندهند و آن را به مانند مهریه عروس بپندارند که به قول عوام کی داده و کی گرفته است.! اما از سوی دیگر به موسسات حق می دهم در شرایطی که عناوین خارجی به شکل کم سابقه ای با افت تیراژ روبر شده اند، برای اطمینان از بازگشت سرمایه ای که برای خرید فیلم های سینمایی ایرانی مصروف کرده اند و تضمین حداقل سود مورد انتظار به هر شیوه مشروع و مقبولی متوسل شوند. آن هم در شراطی که سریال اخیر و تولیدات ویدیویی شبه کمدی بخش قابل توجهی از کشش بازار و قدرت خرید مشتری را به خود معطوف ساخته اند. جالب است که این دو نوع محصول از سوی موسسات تولید فیلم های ویدیویی( بدون دخالت موسسات ویدیو رسانه) روانه بازار می شوند اما از بازاری سهم می برند که که گشاینده آن موسسات ویدیو رسانه بوده اند.
بعضی از ناظران بر این عقیده اند که با اجرای طرح تحول اقتصادی دولت در کوتاه مدت، مخاطبین شبکه به پیله احتیاط فرومی روند و خرید فیلم را به همین میزان کنونی از اولویت های خود خارج می سازند. این عده اعلام نتایج انتشار یک تحقیق را که در شماره اخیر فصلنامه نامه پژوهش فرهنگی(شماره نهم بهار 89) به چاپ رسیده است، مورد استناد قرار می دهند و می گویند مخاطبین در غیاب برنامه های جذاب سیما، به تلویزیون های ماهواره ای به دلیل ارزان تر بودن از ویدیو، گرایش بیشتری نشان خواهند داد. در بدبینانه ترین حالت به زعم این کارشناسان آفت تکثیر بیش از گذشته به اقتصاد شبکه و از آن مهمتر صنعت سینمای ایران لطمه خواهد زد و توان خرید فیلم ایرانی را از موسسات سلب خواهد کرد. نمی خواهم در شرایطی که هنوز طرح هدفمند سازی یارانه ها به اجرا در نیامده است، نفوس بد بزنم و طرحی را که بی تردید گامی مهم در مسیر پیشرفت کشور است، به دلیل تحلیل رفتن احتمالی توان خرید مردم در زمینه فیلم، با تردید روبرو سازم چون در اینصورت با تدابیر مکمل و قدری انعطاف لازم از سوی تهیه کنندگان تضمین کافی را برای بقا و تداوم فعالیت موسسات مهیا خواهیم کرد. آنچه در این بین حائز اهمیت است و از مردم خوبمان انتظار داریم آن است که حداقل از خرید نسخه بدلی و رایت شده محصولات شبکه خودداری کنند و سبب رونق اقتصاد سیاه نشوند. در نقطه مقابل موسسات هم به دفعات ثابت کرده اند که پاسخ دلگرم کننده ای را به مشتریان وفادار خود نشان می دهند. این رفتار از اهدای جوایز نقدی تا  یکدستگاه آپارتمان و خودرویی گرانقیمت قابل مشاهده خواهد بود. به امتحانش می ارزد.

در همین ارتباط:بانک اطلاعات متخلفین سمعی و بصری تشکیل شد

                     عباسیان در دیدار با دادستان کل کشور

/ 29 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هنر نمای پارسیان

محمد جان dvd عرضه شده , تهران کلا dvd شهرستان هم dvd و هم vcd ضمنا این طرح با یاری خداوند و نمایندگان محترم کاملا موفق بود و شاهد این موفقیت هم این است که فیلم های بعدی نیز به این صورت توزیع خواهند شد نکته جالب این است که موسسات دیگر هم این کار را انجام می دهند

هنر نمای پارسیان

دوست عزیز جناب آقای صالح جراح نجفی به دلیل تجربه اول در بسته بندی این مشکل بوجود اومده و اگر فیلمی دارای کارت نیست می تونن از ما شماره کارت بگیرن و در قرعه کشی شرکت کنن در فیلم خواب لیلا این مشکل حل شده

محمد

خدمت هنرنمای پارسیان این کار شما باعث رایت بیشتر میشه می دونی چرا.چون قدرت خرید مردم رو پایین میاره مطمئن باشید این کار شما باعث ضربه به خودتون میشه.شما باید با کیفیت محصولات خودتون مشتری رو به خودتون جذب کنید نه با کارتون تخمه و غیره بنده خودم مثال از فیلم پوپک و مش ماشالله 25 تا گرفتم یا فیلم های قبلی موسسه شما میانگین 20 الی 30 تا.اما از فیلم تسویه حساب 8تا گرفتم که 3تا رو برای کرایه گذاشتم و هنوز 5 تا تو پاچه مبارکمونه از همکارای دیگمون هم سوال می کردیم اونها هم به همین منوال حالا یه کم بالا و پائین کاش میشد با شما حضوری صحبت می کردم تا خیلی از مسائل رو براتون میگفتم که این کار نشتی زیاد داره و شما باید جلوی نشتی رو بگیرید.جسارت نشه خدمتتون و حمل بر خود ستایی نشه

فرشاد عظیمی

اگر فیلم طلسم زیبای خفته را هدیه در نظر بگیریم پس شما فیلم خود را در قیمت تکفروشی 1000 تومان گرانتر در نظر گرفته اید. در هر حال مخاطب با استدلال شما به این کار نگاه نمی کند و فروش تسویه حساب به همراه یک فیلم دیگر را فروش اجباری تلقی می کند. از سوی دیگر فروش در تهران و شهرستان را در هیچ زمانی نمی توان با هم قیاس کرد. در شهرستانها فروش فیلم به صورت دی وی دی آنهم هزار تومان گرانتر جواب نخواهد داد. می توانید در مورد فیلم بعدی خود امتحان کنید. لطفا نام موسسات دیگری هم که این کار را انجام می دهند ذکر کنید.

فرهمند

سلام آقای فروتن چرا حرف‌های من را قرار ندادید؟

سعید رجبی فروتن

جناب فرهمند پرشین بلاگ امکانی برای ویرایش کامنت های ارسالی قبل از انتشار آنها ندارد. بنابر این از عباراتی که متضمن توهین است حتی به نیت مزاح، خودداری نمایید.

سعید رجبی فروتن

پاسخ به نظر حصوصی اگر در یکسال گذشته دهها یادداشت مربوط به نمایش خانگی را بدقت خوانده باشی، درمی بابی که چیزی را از شما پنهان نکرده ام. ضمن آنکه عرضه فیلم در واحدهایی غیر از ویدیو کلوب ها یکسال قبل از مدیریت بنده، به عنوان یک راهبرد برای گسترش بازار مورد توجه قرار گرفته است و در کنار نتایج منفی که داشته، آثار و ثمرات بسیاری را به بار نشانده است. با این حال در یادداشت آینده ام تحت عنوان معرکه در معرکه به تفصیل در این باره سخن خواهم گفت.

سعید رجبی فروتن

جناب بازی ساز مجموعه مورد نظر شما دارای شخصیت حقوقی مستقلی است که عزل و نصب مدیران وکارکنان آن زیر نظر هیات امنا و هیات مدیره آن انجام می شود. ضمن آنکه آن نهاد زیر مجموعه بنده قلمداد نمی شود در طول سال به دفعات مورد بازرسی دستگاه های نظارتی در قوه مجریه و قضاییه قرار می گیرند. بنابراین در برابر آنچه که شما به آن اشاره کرده اید، مدیریت آنجا باید پاسخگو باشد.

فرشاد عظیمی

شرکت محترم هنرنمای پارسیان هرچند پاسخ به اشکال اول طرح شده بطور کامل دریافت نشده است با اینحال برای پیگیری بحث اشکال دوم را نیز طرح می کنم: شبکه نمایش خانگی بشدت ازکپی غیرمجاز رنج می برد و چونان مریضی در بستر این بیماری افتاده است. بنابراین از هر کاری که موجب تشدید آن شود بایستی خودداری کرد. افزایش تفاوت قیمت مابین کالای کپی و نسخه ارژینال همواره یک عامل محرک برای کپی بیشتر است. فیلم تسویه حساب به این دلیل بیش از سایر فیلم ها در خطر کپی و سرقت قرار گرفته است. همچنین روی آوردن مجدد کسانیکه پیش از این به کپی برداری یا خرید کپی پشت کرده بودند خطری برای تمام مجموعه شبکه خانگی کشور است.

شجاعی

سلام و عرض ادب خدمت جناب فروتن ای کاش با حمایت شما و همکاری بخش خصوصی ، ستاد مبارزه با قاچاق محصولات فرهنگی ، مثل چندی پیش ، قدرت عمل بیشتری پیدا می کرد و با اجرایی کردن قوانین مصوب و تعطیلی و جریمه مراکز توزیع محصولات قاچاق ، این پدیده کثیف را روز به روز به نابودی می رساند .