حکایت او ما ایشان

مسلماً با توجه به این نکته که انواع ضد فرهنگی و مخرب این نوع کالاها متأسفانه فعلاً در جامعه بیش تر و ارزانتر از انواع فرهنگی و سازنده آنها است و توجهاً به این که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در وضعیت موجود جامعه جهانی در صدر حمله های جنگ نرم قرار گرفته است و یکی از مهم ترین و موثرترین راههای نفوذ دشمنان نظام در قشرهای مختلف جامعه و هدف قراردادن باورها و اعتقادات دینی آحاد جامعه علی الخصوص قشر فعال و موثر یعنی نسل جوان است و رخنه از طریق در اختیار گذاشتن موجبات افسار گسیختگی یعنی عرضه غیرقابل کنترل این گونه محصولات که مصداق بازر تهاجم و شبیخون فرهنگی است که مورد اشاره مقام عظمای ولایت (مدظله العالی) نیز بوده است، قابل قبول نخواهد بود و مغایر با موازین قانونی از جمله ماده 2 قانون نحوه مجازات اشخاص که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز می نمایند و مواد 2، 5 و 6 قانون نظام صنفی، نیز بند الف ماده 28 قانون اخیر الذکر مغایر است.
چنانچه مسئولان ذی ربط در دفاع از اقدام یاد شده آن را مجوز وزارت ارشاد تلقی کنند، این گونه اقدام با مفاد ماده 6 و 13 قانون نظام صنفی و آیین نامه موضوع تبصره یک ماده 12 قانون مذکور مغایر خواهد بود. لذا در اجرای اصول 40 و 170 و 173 قانون اساسی و بند 3 اصل 156 قانون مذکور و ماده 11 قانون دیوان عدالت اداری تقاضای صدور حکم به ابطال بخشنامه مذکور مورد استدعاست."
ما(خوانده)پاسخ دادیم :

در خصوص استناد خواهان به ماده 2 قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز می کنند، به استحضار می رساند همان گونه که در عنوان خود قانون نیز آمده است این قانون مربوط به فعالیتهای غیرمجاز است در حالی که موضوع حاضر فعالیت غیرمجاز محسوب نمی شود . فارغ از این موضوع با توجه به این که هر گونه فعالیت در زمینه های ذکر شده در قانون نیازمند اخذ مجوز از وزارت متبوع خواهد بود، بخشنامه یاد شده نیز مجوز وزارت متبوع در این خصوص است.
ما استدلال کردیم :

الف- خواهان مستنداً به ماده 2 قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز می نمایند، خواستار ابطال مرقومه مندرج در متن خواسته شده است که باید در جواب به استحضار عالی برسانم عنوان قانون اخیرالذکر کاملاً واضح و مشخص بوده و مربوط به افراد و اشخاصی می شود که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند نه کسانی که فیلمهای اورجینال -Orginal- را با پروانه نمایش وزارت ارشاد در فروشگاه خود به فروش می رسانند. پس ذکر این ماده به عنوان ادله اثباتی به لحاظ شکلی و ماهوی بی اساس و ناشی از عدم درک صحیح قانون و و تفسیر آن و منظور قانون گذار است و باید به استحضار برسانم که ماهیت سوپرمارکتینگ با کیفیت حاضر و توزیع محصولات فرهنگی نه تنها غیرمجاز نبوده و نیست بلکه با مجوز وزارت بازرگانی، مجمع امور صنفی و شورای عالی نظارت انجام می گیرد.
ایشان(هیات عمومی دیوان عدالت اداری) یکسال و چند ماه بعد در مقام قضاوت به انشای رای پرداخت:
مطابق ماده 2 ‹ نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت های غیرمجاز می نمایند مصوب1386/10/16› هر گونه فعالیت تجاری در زمینه تولید، توزیع، تکثیر و عرضه آثار، نوارها و لوح های فشرده صوتی و تصویری نیاز به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد. نظر به این که این وزارتخانه صلاحیت تجویز توزیع محصولات مذکور به اشخاص مختلف را دارد، بخشنامه مورد اعتراض در محدوده اختیارات قانونی صادره شده است و چون مغایرتی با قانون ندارد، قابل ابطال نیست.

بازتاب این خبر: ایسنا   فارس  مهر  ایرنا

/ 32 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شفیعی

ظاهرا اون چیزی که تو دو سه هفته گذشته بعنوان پاسخگویی و همکاری مطرح شد دیگه کم کم داره کاملا فراموش میشه. مدیرا دو سه روز اومدن دل ما را خوش کردند. 4تا پیشنهاد و طرح هم دادنو رفتن به کار و کسبشون برسن. ما و چندتا از بچه ها موندیم با خون دلمونو و حرفایی که زدیمو و جوابیم نگرفتیم. مشکل سوپرمارکتا حل نشد. فروشگاهدارا همینطور تو سراشیبی هستند. فیلمای سبک بازم میاد بیرون. قیمتا همون وضع تازه بدترم شده. امروز هنرهشتم به بهانه اینکه مبارزتایلندی فیلم خوبیه یهو 200 تومن گذاشته رو قیمتش. تکلیف فروشگاهدارای بیچاره که بعد از چندماه یه فیلم پرفروش میخواد براشون بیاد چیه؟ محکوم به سود کمترند چون بعضی افراد فقط به مادیات و جیب خودشون فکر می کنند. دل من از این رفتار بدرد اومده. ارشاد هم که به قیمت ها کاری نداره. نمیدونم شاید رایت کردن همیشه هم کار بدی نیست. شاید من دلم خیلی خوشه. وقتی دو تا از این موسسه ها یکیشون هری پاتر میده تا بازار اون یکی خراب بشه. اون یکی هم پاندا میده تا بازار این یکی خراب شه. ما و مصرف کننده ها فقط گیر اوفتادیم تو جنگ پول و شاخ و شانه کشی این موسسات.

محمد شمسائی

جناب آقای شفیعی من هم با نظر شما موافقم هرکس به فکر خودش است مثل بخشنامه فروش فیلم تو سوپر مارکت وقتی که صادر کننده نامه خودش هم ذینفع باشه دیگر به فکر نمایندگی و فروشگاه نیست فکر این هست که امروز 1000تومان بیشتر از دیروز ببر خونه فکر این نیست که این 1000تومان اضافه حق کی هست ولی این را بدان که ظلم پایدار نیست وقتی پیرامون قیمت از ارشاد سو’ال میکنی می گوید ربطی به ما ندارد چطور صدور بخشنامه فروش فیلم در سوپر مارکت به شما ربطی داره که صادر می کنید قانونا " متولی هردو بازرگانی هست 1- توزیع 2- قیمت گذاری

موسی قناد

جناب آقای راوی خوشحال میشم اگه از این طریق بتوانم چیزی یاد بگیرم ایمیل بنده mosaghanad@yahpo.ca است

صدیق

برادران خوبم راوی-قناد-شمسایی و شفیعی آنچه البته به جایی نرسد فریاد است. مدتهاست که می خوام یه چیزی بنویسم اما احساس می کنم بیفایدس بجز آقای رجبی فروتن که زحمت میکشه اینا را اجازه میده درج بشه انگار برای بقیه هیچ فرقی نمی کنه. امروز رفتم سراغ فروشگاه همیشگی چون شنیده بودم مبارزتایلندی3 اومده. طبق معمول خواستم که نسخه اریژینال بگیرم اما با تعجب دیدم مدیر فروشگاه گفت: همه بچه ها هماهنگ کردن این فیلمو فقط کپی بدن چون شرکتش میخواد زور بگه و باید جلوش وایساد. فیلم بنجل هیچ وقت قیمتش تخفیف نداره ولی حالا که فیلم خوب اومده میان میزنن زیر حرفشون و قیمتو میبرن بالا. ما هم همگی کپی فیلمو با کیفیت بالا گرفتیم و با لیبل و اینسرت با تخفیف فقط به قیمت 1000 تومن میرسونم به دست ملت. به ناچار نسخه کپیو خریدم و تو دلم به حال مدیر اون شرکت افسوس خوردم که بر سر شاخو و بن میبرید مصداق حالشه.

صدیق

راستی آقای رجبی فروتن منم به شما تبریک میگم. ای کاش این موسسه ها و شرکتا قدر شما رو میدونستن.

راوی

دوستان بزرگوار اقایان شفیعی و شمسایی نمی دانم چرا انقدر دنبال "پرتقال وپرتقال فروش " میگردید در حالی که از "پرتقال وپرتقال فروش" دیگر خبری نیست ؟؟؟ علت ورشکستگی فروشگاه داران ما همین مساله ای است که به اتفاق دوستان اعلام مینمائیم اما انچه که به جایی نمی رسد فریاد است .تن بیمار سیستم نمایش خانگی نیازبه مسکن و تیمار ندارد . باید به فکر تابوت و کار دفن وکفن باشیم .روزی اگر از سوپرمارکت وحق "قانونی" آنهاشکایت وگله میکنیم امری پسندیده ای نیست چرا که بنده واکس فروش کنار ایستگاه اتوبوس را دیدم که کنار بساط قانونی خود پلاکاردی زیبا جاسازی کرده بود مبنب براینکه "قلب یخی 5و6 رسید . اورژینال 2000تومان رایتی 1000تومان" و این درحالی است که فروشگاههای ما ازاین امکانات محروم است و بساط ان بنده خدا دونبش و برتر -اماکن و ممیزی های دیگر برای ما ....(بوق...بوق....)

راوی

جناب قناد سلام حتما باشما ودیگر دوستانی که امروز درخصوص موضوع مرتبط با انیمیشنها و ژانر کودک ونوجوان که در چند کامنت قبلی مطرح گردید تماس گرفتند و یا پیام گذاشتند مفصلا (البته از طریق وبلاگ خود) صحبت خواهیم داشت و می خواهم اگر مایل باشید به صورت سلسله وار با توجه به نوع انیمیشنها از ابعاد فرهنگی - اجتماعی - روانشناسی در روزهای اینده یادداشت هایی منعقد نمایم که کمک شما را حتما خواهد طلبید . با کمال سپاس و ارادت

فرشاد عظیمی

در گذر از سالروز تولد اندوخته سالیان گذشته، پنجره ای نوین برای راه آینده پیش روی می گذارد. رمز شادی تولد در همین امکان تغییر نهفته است. تولدتون مبارک.

محمد رضا محامد

با سلام خدمت جناب آقای فروتن وکلیه دوستان در مورد توزیع سوپرمارکتی باید اشاره کنم چنانچه روشهای کنترل ونظارت به این امر هنوز شکل نگرفته است نباید صورت مسئله را پاک کرد چه بسا در سالهای گذشته تولید کنندگان آثار فاخر فرهنگی دینی و کودک به دلیل مراکز بسیارکم عرضه این محصولات یا ورشکست شده ویا اصلا از تولید آن منصرف شده ویا به دلیل پیش بینی فروش کم جهت پوشش دادن هزینه ها مجبور به قیمت گذاری غیر کارشناسی شده اند . وشاهد بودید که امسال در همین نمایشگاه قرآن یک لوح فشرده آموزشی کودک با تخفیف 5 هزارتومان بود ولی چنانچه این کالا محلی برای عرضه گسترده داشته باشد وبا تیراژ بالا براحتی به قیمت 1000 تومان قابل عرضه میباشد و خیلی آثار مشابه دیگر که در صورت تولید وعرضه مناسب مردم و فرزندانمان را با فرهنگ ودینمان آشنا خواهند کرد که در نبود ابن آثار بن تن جایگزین آن شده است بهتر است بیشتر بیندیشیم.

روزانه های یک معامله گر

آقا خسته نباشید ببخشید یک سوال اگر ما یک برنامه اقتصادی یا مستند آموزشی عملی داخلی ضبط کرده باشیم مثلا آموزشهای اقتصادی یا خارجی داشته باشیم زیر نویس کنیم برای گرفتن مجوز توزیع توی فروشگاهها باید چکار کنیم ؟