اپیدمی شهرک سینمایی

١. عموماً طرح­های واصله فاقد نگرش علمی و تخصصی به صنعت سینما بوده و در توجیه طرح ها، شهرک سینمایی هم ردیف و همسنگ مجتمع­ های توریستی ، تفریحی و ورزشی قلمداد شده است؛ بطوریکه در زمین­ های پیش ­بینی شده ، احداث مجتمع ­های فوق در کنار شهرک سینمایی مدنظر متقاضی می­باشد !

٢. اغلب متقاضیان فاقد تجارب و دانش سینمایی بوده و بعضاً در تنظیم و تدوین طرح اولیه خود از کارشناس سینمایی سود نبرده ­اند . بی اطلاعی از مسائل و نیازهای هنر – صنعت سینمای ایران و عدم مشورت با دوایر کارشناسی معاونت سینمایی نقص دیگراین تقاضاهاست . از سوی دیگر یکی از اهداف اصلی پیگیری طرح شهرک سینمایی، دستیابی جامعه سینمایی کشور به ابزار کار پیشرفته برای بیان و ترجمان خلاقه و هنرمندانه محصولات و تولیدات سینمایی است . زیرا در اینصورت امکان صادرات محصول در بازارهای  سینمایی جهان ، جلب و جذب بیشتر مخاطب در داخل و خارج و بهبود گردش اقتصادی در حلقه­ های تولید ، توزیع و نمایش بر پایه منطق اقتصادی فراهم خواهد شد . بدین ترتیب مراد و منظور مدیریت سینمای کشور از شهرک سینمایی ، محیطی است که با تأمین توأمان ظرفیت های اقتصادی و فنی از یکسو و زبان و بیان هنری از سوی دیگر ، شرایط برنامه­ ریزی مطلوب در چرخه تولید تا نمایش را فراهم نماید . لذا دانش و توان مدیریتی از جمله پارامترهای تعیین کننده برای ارزیابی صلاحیت متقاضیان است .

٣. به دلیل بی سابقه بودن احداث شهرک سینمایی در کشور و پیش­ بینی سرمایه­ گذاری کلان ارزی و ریالی برای آن و همچنین برنامه ریزی و طراحی شهرکی متناسب با نیازهای واقعی سینمای کشور و برنامه­ توسعه سینمای ملی ، ضروریست در نخستین گام محوریت طراحی و اجرای اینگونه پروژه­ های ملی که اداره و بهره برداری از آن محتاج متخصصان و کارشناسان خبره می باشد ، بر عهده دولت بوده و چگونگی حضور و مشارکت سایر بخش ­های عمومی و خصوصی و احتمالاً سرمایه گذاران خارجی نیز توسط دولت تعیین و ترسیم شود .

۴. مدیریت سینمای ایران از گذشته تا حال با عنایت به تجارب و دستاوردهای سینمای جهان از یکسو و نیازهای واقعی هنر – صنعت سینمای ایران ، با هدف تجمیع و ساماندهی استودیوها و مراکز خدمات فنی­ و صنعتی سینما و ایجاد پلاتو  برای خلق صحنه­ های مجازی (CGI) طرح مطالعه شهرک سینمایی را در دستور کار خود قرار داده است وبا خرید قطعه زمین وسیعی در شهر جدید هشتگرد ، مقدمات اجرایی و تحقق چنین تصمیم مهمی را فراهم کرده است .

البته موضوع تقویت و توسعه زیرساخت­ های سینمایی ایران قطعاً نیازمند تشریک مساعی بخش دولتی ، عمومی و خصوصی است و این مهم از مرحله آغاز مطالعات امکان سنجی مدنظر طراحان بوده است و قطعاً در فرآیند تبیین طرح و اتمام فاز   مطالعاتی آن سهم و نقش هر یک از سه بخش فوق روشن شده و امتیازات و تسهیلات انگیزشی قابل واگذاری احصا خواهد گردید .

۵. در شرایطی که علیرغم تسهیلات موجود ، احداث سینما توسط سرمایه گذاران خصوصی کنش  اقتصادی و به صرفه ­ای ارزیابی نمی­شود ، بطریق اولی ساخت شهرک سینمایی بازدهی و بازگشت سرمایه­ ای به مراتب طولانی­ تر داشته و حجم عظیم منابع مالی و انسانی آن در مقایسه بااحداث و اداره  سالن سینما هزینه­ های گزافی را به بار
می ­نشاند.


/ 3 نظر / 6 بازدید
داش علی

دوست عزیر سلام مطالب جالب و خواندنی در وبلاگتون دیدم . برای همین خوشحال میشم افتخار بدید ضمن ملاحظه وبلاگم و شركت در نظر سنجي ها ، مرا با نام (( با مزه بیا تو )) و به آدرس : http://bamaze88.blogfa.com/ لینک کرده و عکسها و مطالب جالبتون را برام به آدرس زیر ارسال بفرمائید: alirezakhan2005@yahoo.com باتشکر

پوریا

سلام[گل] با عرض ادب واحترام پایدار وبرقرار باشید[خداحافظ][گل]