این هفته اتفاق می افتد

اخیرا" جعل هولوگرام بعضی از موسسات ویدیو رسانه به دلیل پایین بودن سطح حفاظتی آن، بعد تازه ای را به اعمال متخلفان شبکه بخشیده است. سوی دیگر و مهمتر ماجرا تقویت توان و بنیه مالی ستاد است. به زعم مسئولان ستاد و آنچه که به عینه مشهود است به دلیل تنگناهای اعتباری در یکی دو سال گذشته عموما" فعالیت ستاد به برخورد با خاطیان در تهران خلاصه و محدود شده است. تعمیم و گسترش تحرکات قهرآمیز ستاد که از سوی نیروی انتظامی اعمال می شود، در شهرستان ها مستلزم تامین اعتبار و شارژ مالی شعبات استانی ستاد می باشد. اگر بنا را بر خوشبینی بگذاریم؛ از این پس با درآمدی که در ازای واگذاری هر قطعه هولوگرام به ناشران، عاید ستاد خواهد شد، وقفه کمتری در مبارزات و عملیات ستاد پدید آمده و شعاع آن سایر استان ها را نیز در بر خواهد گرفت. تجربه سال های گذشته نشان داده است که هرگاه بودجه و اعتباری هر چند مختصر به امر مبارزه با شبکه های تکثیر آثار مجاز یا فیلم های غیر مجاز  اختصاص یافته است، پیامدهای مثبت و خیره کننده ای را شاهد بوده ایم و امنیت به بازار بازگشته است. بر این اساس متعاقب استقبال موسسات ویدیو رسانه و سایر شخصیت های حقوقی از هولوگرام برای عرضه فیلم یا برنامه در شبکه نمایش خانگی، تفاهم نامه با دبیران استانی ستاد منعقد خواهد شد و زمینه برای انجام همزمان عملیات علیه کپی کارها و باندهای تکثیر و توزیع فیلم های غیر مجاز آغاز خواهد شد. خوشبختانه ماموریت های ستاد به تناسب کسب اطلاعات و شناسایی های قبلی در هر ساعت از شبانه روز امکان وقوع دارد و حکم قضایی صادره، امکان مواجهه با خاطیان را در هر موقعیت زمانی و مکانی فراهم می سازد. بدیهی است تداوم مبارزه با اعمال مجرمانه در شبکه، مهمتر از هر گونه عملیات ضربتی و قاطع ولی به صورت موردی است . استمرار نظارت و پاکسازی مراکز عرضه فیلم، خاطیان را به حاشیه می برد و اگر حاشیه نشینی آنها طولانی شود، امکان گرایش آنها به کار و فعالیت های دیگر وجود دارد. اما اگر این عده اطمینان حاصل کنند که تب عملیات و نظارت موقتی است و دوباره آب رفته به جوی بازخواهد گشت، چند روزی به استراحت می پردازند تا آب ها از آسیاب بیفتد. بنابراین بیت معروف :
 " رهرو آن نیست که گه کند و گهی خسته رود    رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود"  در اینجا کاملا" مصداق دارد. به تعبیری پایداری در دورساختن خاطیان و کوتاه کردن دست آنان ارزشی بیش از مجازات صرفا" نقدی و جری تر شدن آنها برای بازگشت مجدد به بازار دارد. 

از سوی دیگر کارایی و شادابی نیروهای تحت امر ستاد مبارزه با محصولات غیر مجاز در شرایطی که معمولا" در محاکم قضایی احکام سنگینی برای مجرمان انشا و صادر نمی شود! اهمیت دو چندانی دارد. مباد که آرای سبک محاکم سبب بی انگیزه گی ستادها شود. زیرا استمرار مبارزه حداقل حسنی که دارد فضای کسب وکار متخلفان را ناامن می سازد.
از آنجا که پیشگیری از اعمال مجرمانه مقدم بر مبارزه است، اختصاص بودجه و صرف هزینه برای آگاه ساختن مردم بویژه کودکان و نوجوانان، ارزشی به مراتب بیش از مبارزه فیزیکی دارد. فرهنگ سازی برای تبیین زشتی و حرمت تضییع حقوق دیگران قطعا" باید در صدر توجهات ستاد قرار گیرد.

امید است دریافت اخبار و گزارش های مسرت بخش از دور تازه فعالیت های ستاد، ثبات و امنیت بیشتری را به بازار فروش محصولات نمایش خانگی ببخشد و سبب ساز رونق دوباره شبکه از پی سالی سخت و نفس گیر گردد. سالی که علیرغم سرمایه گذاری وسیع موسسات برای خرید و عرضه فیلم سینمایی ایرانی، تولیدات و سریال های ویدیویی، منافع آنان در مسلخ کپی کاران به یغما رفت.

بازتاب: خبر گزاری ایسنا

         اتفاق افتاد

/ 30 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

اقای فروتن موسسات یکی یکی دارن سی دی ها رو گرون می کنن و دوباره کپی شروغ میشه حالا من دارم خودم رو اینجا خفه می کنم کسی هم عین خیالش نیست.بعد از چند وقت دوباره اقایون یادشون میافته و گلایه دارن که فیلم هاشون به فروش نمیره.فکر می کنم باید فکری کرد تا حتی خود شما دوباره نگید:امسال منافع موسسات ويدئو رسانه در مسلخ کپي‌کاران به يغما رفت. خود دانید

فرشاد عظیمی

جناب فرهمند هر چند محصولات شرکت تصویر دنیای هنر(بجز سریال های قلب یخی و 24) نسبت به گذشته افت محتوایی قابل توجهی داشته اند اما به طور قطع اطلاع دارید که شرکت تصویر دنیای هنر حداقل 50 عنوان از محصولات خود را به صورت DVD و در بسته بندی بسیار شکیل و زیبا و تقریبا منحصر بفرد(نسبت به سایر موسسات) به بازار عرضه کرده است. باز هم حتما اطلاع دارید که شرکت سینما24 و مرکز پخش آن با نام "هنر اول" طی سال جاری عناوینی که به لحاظ محتوی و کیفیت در سطح بسیار نازلی قرار داشته اند به بازار عرضه کرده اند. کیفیت تکثیر و بسته بندی نسخه VCD فیلم فاصله نیز بسیار نارمرغوب می باشد و با قیمت تحمیلی 1800 تومان به بازار عرضه شده است. متاسفانه نسخه DVD این محصول به طور مستقیم به بازار شهرستان عرضه نشده ولی اگر فرض را بر صحت صحبت شما بگذاریم باید بگوییم با یک گل در شوره زار بهار پدیدار نمی شود.

فرشاد عظیمی

رضای عزیر شرکت قرن 21 مکررا از طریق فکس و پیامک انتشار نسخه DVD فیلم به رنگ ارغوان را به شهرستان ها اطلاع داده است. من عملکرد شرکت تصویر دنیای هنر را در خیلی از موارد تایید نمی کنم اما برای من جای تعجب بسیار است که فعال بودن یک موسسه را چگونه یک نکته منفی می پندارید اساسا اگر شما بخواهید موسسات ویدئورسانه را ارزیابی کنید به کدام موسسه نمره قبولی می دهید و به چه دلایلی؟ در بازار رقابتی امروز تصمیم مقبولیت و موفقیت یک اثر در خارج از موسسات ویدئورسانه اتخاذ می شود و اگر عموم مردم محصولات موسسه ای را نپسندند جواب شایسته ای به آن خواهند داد. کسب سود امری ناپسند نیست که شما این موسسه را به آن متهم می کنید. بازهم تاکید می کنم من هم از ورود آثار نازل به شبکه نمایش خانگی ناخرسندم ولی منصفانه نیست تمام انتقادات را متوجه یک موسسه کنید و سایر موسساتی که در افت محتوایی محصولات نقش بارزی داشته اند را به فراموشی بسپارید.

رضا

فرشاد عظیمی عزیز 1. فعال بودن به چه قیمتی؟ بحث بنده در خصوص کیفیت آثر ارائه شده توسط این موسسه است نه کمیت آن ها. بگذارید کمی(و فقط کمی) هم به ارتقای سطح سلایق مخاطب بیاندیشیم، نمی توان استقبال مردم را میزان خوبی در تایید محصول ارائه شده قرار داد. وقتی فیلم خوبی توسط این موسسات عرضه نشود مردم نیز به ناچار همین محصولات سخیف را خریداری می کنند. 2. کسب سود اگر از طریق راه های نادرست صورت بگیرد امری نادرست می باشد، در غیر اینصورت کسی که از راه های خلاف کسب روزی می کند هم می تواند ادعای حیثیت کند! 3. بنده از موسسه تصویر دنیای هنر انتقاد کردم زیرا روز به روز بر تعداد عناوین شاهکاری و باسمه ای که به بازار می فرستند، افزوده شده و این موسسه نسبت به سایر موسسات نقش پررنگ تری در تولید و پخش این آثار مبتذل و سخیف ایفا می کند. در هر حال اجازه بدهید سطح توقع مان از این موسسه بدلایل فوق بیشتر باشد، که این به معنای دفاع از بقیه ی موسسات در تولید این آثار نمی باشد.

رضا

4. از آخرین DVD هایی که تصویر دنیای هنر به بازار فرستاده حدود 2 سال می گذرد (فیلم هایی از قبیل: دلداده، محیا، انعکاس و...) 5. طرح این بسته بندی شکیل و زیبا و منحصر به فرد از نظر شما متعلق به موسسه سینما هفت بوده و 6عنوان ایرانی (نوک برج، زن زیادی، مجردها، خوابگاه دختران، برگ برنده و سالد فصل) و چند عنوان فیلم خارجی به این صورت تولید شد. 6. اگر نگاهی به طراحی چند عنوان به از این حدودا 50 عنوان بیاندازیم متوجه نکات زیر می شویم: -طراحی جلد فیلم زیبای "بانو" با عکس "عزت الله انتظامی" از فیلم "روسری آبی" و کیفیت بسیار پائین در حد VCD و حتی پائین تر! -طراحی جلد فیلم "چشم شیطان" با عکس بزرگ کله سیاهی لشگر فیلم بجای بازیگران اصلی! -کیفیت فیلم "سفر به چزابه" و همینطور اکثر عناوین به صورت حیرت انگیزی پائین بوده، بصورتیکه بنده بعد از گذشت 2 سال هنوز جوابی برای این سوال که چه اصراری بر تولید DVD با این کیفیت و بدون رعایت اولین شرط آن که کیفیت خوب و قابل قبول می باشد، وجود دارد، پیدا نکرده ام.

فرشاد عظیمی

رضای عزیز از دقت نظر شما سپاسگزارم. اگر فرض را بر میزان توقع از موسسه یاد شده قرار دهیم مسیر انتقادات منتقی تر می شوند ولی در هر صورت صنعت نمایش خانگی کشورمان با فعالیت چندین ویدئورسانه مختلف عجین شده است که با ضعف های خود چرخه رشد این صنعت را کند می کنند.

رضا

فرشاد عظیمی عزیز از نظر کیفی به موسسه مورد نظر نقد وارد است ولی از نظر کمی این موسسه مقام اول را دارد. البته همین موسسه در گذشته فیلم های بسیار ارزشمندی را خریداری و پخش کرده مانند فیلم زیبای "سیمای زنی در دور دست" و در آینده نیز قرار است فیلم "شب" ساخته ی رسول ملاقلی پور رر پخش کند. حرف بنده اینست که با توجه به تمول موسسه تصویر دنیای هنر نسبت به سایر موسسات، چرا نباید بهترین باشد؟ راستی شما از تولید DVD فیلم "هیچ" اطلاعی ندارید؟ متاسفانه در شهر ما فقط VCD فیلم پخش شده. اگر هنرنمای پارسیان DVD فیلم را تولید نکرده باشد، این یک عقب نشینی کامل برای این موسسه بشمار می رود.

فرشاد عظیمی

رضای عزیز DVD فیلم مذکور تولید شده است. در صورتیکه موفق به خرید آن نشدید ایمیل بزنید تا برایتان تهیه کنم. حرکت موسسات به سمت تولید DVD ارزشمند است ولی متاسفانه اولا این مسئله بیشتر محدود به تهران شده است در ثانی DVD های تولید شده اکثرا استاندارد نیست و در واقع تقریبا با همان کیفیت VCD به بازار عرضه شده اند.

رضا

فرشاد عظیمی عزیز با نظر شما کاملا موافق هستم. سپاس

مهیار اصغرپور

جناب آقای فروتن با سلام و تشکر از زحمات جنابعالی ، انشاالله سرنوشت هولوگرام های جدید ماننئ هولوگرام های بنیاد ملی بازیهای رایانه ای نشود که فقط باعث تحمیل هزینه بسیار سنگین به موسسات شد و هیچگونه حرکتی جهت جمع آوری محصولات غیر مجاز صورت نگرفت. مهیار اصغرپور-مدیر عامل شرکت های وی یو