جلوه ادب

این که از ذخیره ارزشمندی چون محمد رضا جعفری جلوه و دغدغه مندی جدی او به مواریث فرهنگی و تمدنی ایران اسلامی از این پس در کجا و چگونه استفاده به عمل خواهد آمد ، موضوعی است که به انتخاب و تمایل شخص او نیز بستگی دارد ؛ اما به عنوان کسی که طی این مدت همدم و مشاور او در بسیاری از ساعات و لحظات حساس بوده ام ، باید شهادت دهم نقطه عطف کارنامه او نه افزایش و بازسازی سینماها ، یا احیای فیلم کوتاه و مستند و نظایر آن ، بلکه مجاهدت او برای تحکیم مناسبات و روابط اخلاقی در بین خانواده بزرگ سینمای ایران است .

اگر یک بار دیگر متن سخنان او را در مراسم تودیع اش مرور کنید . کلید واژه هایی چون ؛ فرهنگ و هویت پهلوانی ، کیمیای سعادت اخلاق ، جوانمردی ، اخلاص و ... به خوبی جلوه گری می کنند و این همه در قاموس او نه بازی با کلمات ، بلکه میدان دادن به جوهر کلامی بود که در کردار و رفتار او نیز متجلی بود .

جان کلام ، او نیک می دانست سینمای خوب ، محتاج سینماگران خوب است و از این روی از هر تلاشی برای حفظ تشخص و منزلت سینماگران و تشویق و ترغیب آنها در جلوت و انذار و هشدارشان در خلوت فرو گذار نکرد .

وی کوشید در رویش جوانه های اخلاق و فتوت چون باغبانی دلسوز آستین همت بالا زند و هر آنچه را که آفت شادابی و سرسبزی باغ اندیشه فیلمسازان است ، با سرانگشت تدبیر ، بزداید و محوسازد .

آری او چون سنگ زیرین آسیاب و به رسم جوانمردان ، تلخی ها ، فشارها و ناملایماتی  راکه معمولاً عجین شده با چنین مناصب و مسئولیت هایی درجامعه فرهنگی ماست به جان خرید تا لبخند بر لبان اهالی خانه شکوفا بماند .

خدایش مأجور بدارد و نام نیکش در سراچه دلها و دفتر ایام ماندگار بماند .

                                   

                                                                                                                                                                  انشاءالله


/ 4 نظر / 7 بازدید
مرضیه

بله آقا جعفری بسیار بسیار بهتر بودند برای سینمای ایران این را می شود گوش زد کرد که اگر ایشان می بودند شاید سینمای آزاد و روی روال عادی داشتیم‌! [گل]

ایلناز

این هم از برکات دولت دهم[پلک] قدرت خدا[عصبانی]

ایلناز

البته باز هم جای شکر باقیست...

قاسم

به به مرضیه خانم . پدر چطورن ؟ جناب مهندس جلوه منظورمه !‌