آرزوی دیرینه

- عده ای از معاونین فرهنگی به پشتوانه سوابق تحصیلی و شغلی نامرتبط با سینما و هنر، از سرعت و عمق گسترش دانش و علوم در قلمرو سینما و صنایع دیداری و شنیداری بی اطلاع هستند. نگرش سنتی به سینما و تنزل و تخفیف آن در حد یک ابزار تفننی و سرگرم کننده خصلت مشترک این عده است. ذهنیت غالب این دوستان درباره سینما، محدود به کشفیات نیرو های انتظامی و فیلم های مستهجن و مبتذل و یا سالن های نه چندان پر رونق سینماهای شهر یا استان است.(با فرض آن که در شهر یا استان سینما وجود خارجی داشته باشد!) از این روی غفلت آن ها از سایر جنبه ها مانند؛ سینمای آماتور، سینمای خانگی، بازی رایانه ای، آموزش سینما، جشنواره های سینمایی، تولیدات زیرزمینی، سینمای بومی، تاثیر پذیری مردم از فیلم های شبکه غیر رسمی، کم ترین عارضه ای که به همراه دارد، عدم مفاهمه و درک متقابل بین معاونت فرهنگی با کارشناسان شاغل در ادارات سینمایی و واحد های سمعی و بصری است.

- اگر در ادارات کل پرونده سینما بر روی میز مدیران کل گشوده نیست یا حداقل به اندازه سایر موضوعات در تیررس نگاه و توجه آنها قرار ندارد، یکی از علل آن ( در خوش بینانه ترین حالت)، سهم مساوی سینما با بسیاری از موضوعات و مسائل مبتلابه اصلی و فرعی در ادارات کل است. به عبارت روشن تر قدر و قیمت سینما به عنوان یک رسانه برتر هنوز نزد مدیران کل و معاونین فرهنگی آنها شناخته شده نیست. گماردن افراد غیر مسئول در پست های سینمایی و تزلزل و بی ثباتی شغلی آنها امروزه به هنجاری عادی تبدیل شده است و گویای بی اعتنایی به ظرفیت سینما و واقعیات اجتماعی متاثر از آن است.

- موفقیت طرح مناطق هشت گانه سینمایی در کشور که یکی از برنامه های مدیر ارشد سینما در این دوره است، تا حد زیادی در گروی وجود نیروی آگاه، مدبر و کاربلد در ادارات کل استانی است. کسی بهتر از معاون سینمایی از عهده این کار بر نخواهد آمد.

- پیچیده تر شدن عملیات تامین و تکثیر فیلم های قاچاق و سرقت آثار سینمایی ایرانی به واسطه تغییرات مستمر تکنیکی و گوناگونی شیوه ها و روش های متخلفان، حکم می کند تا تازه ترین تاکتیک های خاطیان، توسط فردی متخصص مستمرا" رصد شود و در ستادهای عملیاتی به آگاهی دیگر اعضا رسانده شود. امتداد نیافتن شعاع عملیاتی ستاد مبارزه با محصولات غیر مجاز در استانها طی سه سال گذشته گویای فقدان عنصری دلسوز و آشنا با امور که او را باید در مصدر و منصب معاون سینمایی جستجو کرد، می باشد.

- ظهور پدیده های نوین دیداری و شنیداری مانند بازی های رایانه ای، فیلمسازی دیجیتال، روش های جدید انتقال و تکثیر فایل های تصویری، ضرورت بازآموزی کارشناسان امور سینمایی با دانش های جدید را جلوه گر می سازد. بی ثباتی دوران خدمتی مسئولان امور سینمایی و عدم آگاهی معاونین فرهنگی از عمق و دامنه تحولات تکنولوژیکی در عرصه سمعی و بصری، حکم می کند ارتقای جایگاه سازمانی مدیران امور سینمایی با قید فوریت در دستور کار مقامات مسئول قرار گیرد.

- هر ساله آمار متقاضیان شرکت در جشنواره های فیلم کوتاه در کشور رشدی صعودی نشان می دهد. دسترسی آسان به دوربین و سایر امکانات سخت و نرم افزاری برای تدوین و صداگذاری فیلم امکان دستیابی بسیاری از علاقه مندان به زبان سینما را فراهم ساخته است. همچنین کوبیدن بر طبل مطالبه برای تاسیس دفتر انجمن سینمای جوان ، احداث سینما، برگزاری همزمان جشنواره های ملی در استانها از سوی جوانان، مقامات محلی و نمایندگان مجلس، مبین شور و اشتیاق همگانی مردم به سینما می باشد. در این راستا هدایت علائق مردم، امکان سنجی، اولویت بندی نیازها، شناسایی منابع استانی و شهری و هم افزایی آنها با اعتبارات ملی، از عهده فردی بر می آید که در این یادداشت به دفعات از او به نام معاون سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یاد کردیم .

در خانه اگر کس است یک حرف بس است.


/ 13 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

سلام اقای فروتن می خواستم بدونم شما برنامه دیشب راز که از شبکه 4 سیما پخش شد دیدید یا نه.نقد سریال هایی مثل ماورا لاست و 4400 بود و الحق والانصاف که عالی نقد کردند اقای دکتر عباسی و استاد نادر طالب زاده.حتی اقای دکتر عباسی در پاسخ به جواب یکی از دوستان در مورد دوبله این سریال ها گفتند یه چیزایی رو نمیشه تو تلویزیون نشون داد ولی در شبکه نمایش خانگی امکان پذیر است و گفتند در جلسه ای که با مسولان اداره ارشاد هم داشتن این قضیه رو مطرح کردن. ما میتونیم اسلحه دشمن رو بگیریم و خلع سلاحش کنیم و بعد بهش بدیم و بگیم باز هم زور خودت رو بزن چون ما ایمان داریم و مسلمونیم

سعید رجبی فروتن

از لطف دوستان متشکرم .حتما مدیرانی بهتر از بنده به حیطه کاری خود اشراف دارند اما متاسفانه همتی را مصروف ثبت و نشر تجارب و دیدگاه هایشان نمی کنند

سعید رجبی فروتن

محمد آقا برنامه را دیدم. در پست بعدی به طرح دیدگاه هایی در این باره البته برای سومین بار خواهم پرداخت.

بابک کرباسی

سلام راز و نیازهاتون قبول ... تبریک بابت زیبا شدن ظاهر سایت و همچنین عیان شدن بیشتر دیدگاه های خوب و سازنده شما ... مطمئنم روزگاری می نشینیم و با خاطری خوش ، این روزها و این تصمیم های شجاعانه شما را یاد می کنیم ... خشته نباشید ...

سعید رجبی فروتن

آقای ک ناامید نیستیم چون در همین فاصله پروانه ساخت بازی های دیگری را بر اساس فیلم صادر کرده ایم و یا پرونده آنها گشوده است.در آن مورد خاص به نظرم تهیه کننده اثر باید سماجت و قاطعیت بیشتری از خود نشان دهد.

سلام قالب جدید مبارک امیدوارم در این قالب جدید شاهدتصمیمات جدید و سازنده (‌مانند قبل ) باشیم موفق باشید

سعید رجبی فروتن

متشکرم در تردید هستم به شکل سابق برگردم یا نه ؟ به نظرم در فرم گذشته تمرکز بر متن برای بیننده بیشتر بود

فرشاد عظیمی

جناب فروتن پذیرش این تغییر فرم برای دوستان قدیمی که به سبک پیشین خو گرفته اند کمی دشوار خواهد بود و همچنین آن شمایل جدی و مباحثاتی قبل را کمتر دارد ولی از سوی دیگر موجب جذب خوانندگان بیشتری بویژه از قشر جوان خواهد شد. حال انتخاب با شماست.

انجمن موسسات بازیهای ویدیوئی و رایانه ای

با سلام و احترام و آرزوی قبولی تاعات و عبادات شما در درگاه حق تعالی ما بر این باوریم هر تغییری به نحو احسن خود یک ترقی محسوب می شود . با این تغییر نشان می دهید که تا چه اندازه توجه شما به ابعاد مختلف یک موضوع برایتان اهمیت دارد . و انشاالله چنین توجهات تغییراتی، شامل حال ما هم گردد.

سعید رجبی فروتن

دوستان بسیار خوبم شما که می دانید به چه دلیل سقف پرواز ما در زمیته مورد نظر، بالا نیست.به قول اقبال: با مقامی در نمی سازیم و بس ما سراپا شوق پروازیم و بس هر زمان دیدن تپیدن کار ماست بی پر و بالی پریدن کار ماست