تاملی در مواضع یک منتقد سینمایی

در برنامه گفتگوی خبری یکشنبه شب شبکه دوم سیما با معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که بعضی از جراید آن را به مصاحبه ای تند و انتقادی تعبیر کرده اند، یک منتقد سینمایی که مصاحبه کننده را یاری می کرد، با اشاره به اینکه تجربه نشان داده است که سینماگران از پیش خود صاحب ایده و تفکر نیستند، معاون سینمایی را به خاطر کم کاری در تشکیل اتاق فکر مورد انتقاد قرار داد و گفت باید مثل سینمای امریکا، مدیریت سینمای ایران نیز به فیلمسازان از طریق جذب نخبگان خط و ربط دهد و سیاهه ای از موضوعات قابل کار را که ترجیحا" با سیاست ها و اولویت های نظام قرابت دارند، به آنها پیشنهاد دهد. در نقد این دیدگاه منتقد محترم ملاحظاتی به نظرم می رسد که با شما خوانندگان در میان می گذارم.
- سینمای امریکا بر پایه اقتصاد غیر دولتی و خصوصی استوار است و دولت ها حداقل در ظاهر مستقیما" سفارشاتی به فیلمسازان نمی دهند. مضافا" که عمر کوتاه دولت ها اقتضای چنین کاری را نمی دهد. البته این واقعیت بدان معنا نیست که لابی های قدرت و ثروت در پس تولید بعضی از فیلم ها وجود نداشته باشند و معرکه گردان فیلم های جهت دار و هدفمند نباشند. در ایران نیز تاکنون منعی برای ورود پاره ای از مجامع برای سرمایه گذاری یا حمایت از تولید فیلم های مورد نظر نبوده است و اگر نقش پر رنگ مجامع و سازمانهای وابسته به نظام را در سینما نمی بینیم، این امر به دلیل فقدان انگیزه نزد خود آنهاست و رغبتی برای این کار نشان نداده اند. متن کامل این یادداشت را در وب سایت روزانه های سینمایی بخوانید.

/ 2 نظر / 18 بازدید
ویدیو کلوپ دار

با سلام فیلمی کودک و فرشته تازگی به به ژخش خانگی اومده این در حالی است که حدود دو ماه ژیش این فیلم از شبک ه یک سیما ژخش شد این جوریش رو ندیده بودیم..

راوی

آقای فروتن بازهم بازگشت به خویشتن خود و یاد وخاطره گذشته در این وبلاگ. نمی دونم چرا پنجشنبه جمعه ها سایت تون اینقدر قطع و با مشکل سرور روبروست . یادداشت امشب ام رو که موضوع مهم روزه میگذارم برای فردا یا فرداها . البته اگه سایت تون بالا بیاد!!!!