هوا ابری است

فعالان این عرصه در توافقی نانوشته به دلیل عدم خرید رایت، همزمان به نشر بازی های پر مخاطب در بازار می پرداختند و انحصار واژه ای بی معنی در این داد و ستد نسبتا" پر رونق بود. در این میان آنانکه دستی در بازار داشتند و مالک مغازه و عوامل پخش یا واحد تکثیر صنعنی بودند، در مدت کوتاهی به سرمایه خوبی رسیدند و به توسعه واحد خویش همت گماشتند. اما عده ای که دلخوش به فروش چند هزار نسخه ای محصول خود بودند، با اعمال سیاست های یکسال گذشته، تاب ماندن و ایستادگی را از دست داده اند. با الزام شرکت ها به خرید و نصب هولوگرام، این امیدواری حاصل شد که متخلفان به حاشیه روند و بازار یکسره در اختیار شرکت های مجاز قرار گیرد اما متاسفانه فراز و نشیب های عملکرد مرجع رسیدگی به بازار غیر مجاز از یکسو و جسارت و  پیچیدگی خاطیان هیچگاه تحقق چنین آرزوی را فراهم نکرد.

به نظرم در شرایط کنونی برای بازگرداندن روحیه به اردوگاه شرکت های در آستانه ورشکستگی، به اقدامات عاجلی نیاز است. مدیران ارشد بنیاد ملی بازی های رایانه ای تا ده روز آینده مجددا" با نمایندگان این شرکت ها دیدار کرده و تصمیمات تازه خود را به اطلاع شرکت های ذینفع خواهند رسانید. در این میان قطعا" نقش شرکت های تامین و توزیع برای عبور از بحران پدید آمده قابل انکار نیست.

-تامین انحصاری بازی های پر مخاطب خارجی از منابع مطمئن مشروط به انطباق کلی آنها با هنجارهای ارزشی جامعه و ویرایش آنها از منبع تولید(با فرض عدم استطاعت موسسات این کار می تواند از سوی بنیاد مورد توجه قرار گیرد و رایت های خریداری شده با تسهیلات در اختیار موسسات قرار گیرند)

-‌اهتمام به تاسیس تشکل صنفی ترجیحا" در پرتو قانون نظام صنفی

-مشارکت مستقیم در مبارزه با شبکه های غیر مجاز

- اصلاح رویکرد و گرایش شرکت ها از بازی های خارجی به بازی های ایرانی( تجربه موفق موسسات ویدیو رسانه)

-استمهال بدهی شرکت ها به بنیاد ملی بازی های رایانه ای

-اجتناب از صدور مجوز جدید مگر به شرکت های تولید کننده بازی

از جمله راهکاری های هستند که می توان به آنها اندیشید.

تکمله : کارنامه همکارانم در بخش صدور مجوز انتشار بازی به تفکیک رده های مختلف سنی از ابتدای سالجاری تاکنون به شرح زیر است:

بازی های ٣+    ۴۴۵ عنوان

بازی های ٧+     ٣٢۶ عنوان

بازی های ١٢+   ۵١٨ عنوان

بازی های ١۵+  ٢۶٢ بازی

بازی های ١٨+   ۴٣٢ عنوان

بازی های ٢۵+   ١۴ عنوان

در حالی قریب به دو هزار مجوز برای بازی های عموما" خارجی صادر شده که همزمان بیش از یکهزار پروانه نمایش فیلم در همین مدت به متقاضیان اعطا شده است.

/ 207 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میلاد

جناب مالکی مگر شما در قبال حمایت از گیم های تولید شده در بنیاد تسهیلاتی دریافت می کنید که برای پخش آن عنوان شما ریسک کمتری داشته باشید؟

میلاد

جناب مالکی سوال ممنوعه پرسیدم؟

به گل نشسته

آقای فروتن چندتا 10 روز باید منتظر بمانیم تا مسئولین یک تصمیمی برای موسسات به گل نشسته بکنند.

هومن فکری - تکین

با سلام و عرض ادب و احترام آقای فروتن ظاهرا گوش شنوایی نیست و هوا همچنان ابری تر از گذشته بنظر میرسد. به عنوان یک گیمر قدیمی توصیه میکنم که خیال همه را راحت کنید و این بساط رو جمع کنید. بزارید تولید کننده ها یه فکری به حال خودشون و زندگیشون و چکهای برگشتیشان بکنند و دلشان را به این شغل خوش نکنند. آب پاکی را رو دستشان بریزید و بگید که از این شغل به نون و نوای نخواهید رسید. والا شغلهای دیگه وضعیتشان بهتره، اگر تو لبو فروشی سرمایه گزاری کرده بودیم الان یه برج تجاری از کنارش در آورده بودیم. وقتی که گوش شنوای نیست هوا همچنان ابری خواهد ماند.

تکین لوح نقره ای- هومن فکری

ولی با تمام این احوال و مشکلات بوجود آمده، از شما مدیر محترم سپاسگزاریم که حداقل میتوانیم به شما گله کنیم و جای برای اظهار نظر قرار دادید تا بتوانیم مشکلات را بازگو کنیم و با همفکری مشکلات موجود را از راه برداریم. با سپاس و درود فراوان

به گل نشسته

جناب فروتن مدیر ارجمند وقتی گفته می شود هوا ابریست و دریا طوفانی مطمئن باشید کشتیهای همت ما هم به گل می نشیند . امید ما بعد از خدا به معاونت شما و شخص شما بود که دیگه وقتی شما آب پاکی بر روی دست ما می ریزید وای به حال ما

رضا

سلام آقای فروتن با خبر شدم در چند روز گشته بنیاد (دکتر مینایی) جلساتی را با وزیر و رئیس جمهور و.... داشته اند آیا از نتایج باخبرید؟ نتایج این جلسات برای بازی سازها و شرکت های پخش خوب بوده یا بد بوده ؟

مهیار اصغرپور - های وی یو

جناب آقای فروتن همینکه شما درد را تشخیص داده اید جای امیدواری و خوشحالی فراوان است. ولی لطفاَ تا از دل این هوای ابری طوفان عظیمی براه نیفتاده است اقدامی کنید. بدن های خسته ما تاب تحمل این زمستان سخت را از دست داده است.

هومن فکری

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت آقای فروتن وقتی داشتم کامنتهای مطالب این وبلاگ را میشماردم دیدم که بیتشر کامنت را همین بخش هوا ابری است داره ( 205 مورد ) و متاسفانه همچنان هوا ابری است و هیچ گشایشی هم برایش نیست، در مملکتی که حق و عدالت حرف اول را میزند متاسفانه بخش گیم و بازی های رایانه ای بیشترین حق کشی ها درونش دیده میشود و کسی نیست به فریادش برسد، و با شعارهای حمایت از بازی های ایرانی و گرفتن چند مجوز بی ارزش باید روزها بدویم . برای گرفتن مجوز بازی های کالکشن بعضی از شرکتها بدون مشکل دریافت میکنند و شرکت مظلومی مثل ما هم باید روزها سرکار باشیم و در آخر هم اعلام میکنند که مجوزی در کار نیست، اینطور که نمیشود، یکی بگیره و یکی نگیره ، خوب چرا روراست نیستید و اعلام نمیکنید که از این ببعد مجوزی در کار نیست تا ما هم تکلیف زندگی خودمان را بدانیم و جمع کنیم از این کار بریم بیرون.

هومن فکری

جناب آقای فروتن با مراجعه به آقای سماوات هیچ مشکلی حل نشد و مثل گذشته با دلایل غیر منطقی نتیجه ای گرفته نشد، اگر چندین شرکت بابت خرید بازی ایرانی، مجوز بازی های کالکشن را گرفته اند، پس چرا باوجودی که ماهم از بازیهای ایرانی حمایت کردیم و بابت خرید بازی ایرانی، میلیون تومان هزینه کردیم، نتوانیم مجوز بازی کالکشن بگیریم؟ و اگر این بازی های کالکشن غیر مجاز است که دیگران هم نباید داشته باشند و باید جلوی تولید و انتشارش گرفته شود، و چطور میشود مجموعه بازیها یه زمان مجوز داشته باشد و در زمان دیگر مجوز نداشته باشد، این چه عدالتی هست که اینهمه ازش دم میزنیم. جوابگوی ضرر مالی مارا کی تقبل خواهد کرد؟ شما لطفا در صورت امکان دستور بفرمایید بازیهای کالکشنی که قبلا به شرکتهای دیگه مجوزش صادر شده را برای ما هم صادر کنید. تا بلکه بتوانیم جلوی ضررهای بیشتری را گرفته باشیم. در غیر اینصورت شما راه حل مناسبی جلوی پای ما قرار دهید. با تشکر. شرکت تکین لوح نقره ای