از این غلط های مصطلح اجتناب کنیم

طی این سالها به دفعات در مصاحبه ها، تنظیم اخبار و گزارش و نیز سخنرانی و بیانات افراد مختلف در رسانه های عمومی، اشتباهاتی را می بینیم و می شنویم که از فرط تکرار ظاهرا" حساسیت نسبت به آنها هم از بین رفته است. برای اینکه حداقل در جمع صمیمی خودمان این پیرایه را دور کنیم و در مرحله بعد به دیگران هم اشتباه شان را گوشزد کنیم به چند غلط رایج اشاره می کنم.

یکی از این اشتباهات و لغزش های گفتاری و نوشتاری مساوی دانستن اصطلاح سرهم کپی رایت با کپی و رایت است.! بله درست خواندید.! کپی رایت که عبارتی لاتین است و در اصل اینگونه نوشته می شود: COPY RIGHT به معنی حقوق مالکانه ایی است که به مولف، تهیه کننده و هر صاحب و دارنده حق اثری فرهنگی، هنری، فنی و صنعتی اطلاق می شود. این حق آنقدر اهمیت دارد که از سال ۱۳۴۸ در کشور قانونی به منظور صیانت از آن با عنوان حقوق مولفان و مصنفان تصویب شد و در سال ۷۳ نیز قانون مشابهی به نام حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزار های رایانه ای به متون قانونی کشور افزوده شد.

کسانی که کپی رایت را با کپی و رایت اشتباه می گیرند، غافل از آن هستند که COPY AND WRITE  دو کلمه تقریبا" هم معنایی هستند که در تهیه نسخه دوم از یک اثر کاربرد دارند. رایت کردن سی دی یا دی وی دی که در وافع تهیه کردن کپی از آن است، با کپی رایت و شرحی که از آن دادم، بسیار متفاوت است. عمق اشتباه گویندگان و نویسندگان جایی است که واو را بین این دو واژه قرار نداده و به غلط می گویند و می نویسند باید با کپی رایت محصولات مبارزه کرد یا کپی رایت فیلم کمر تهیه کنندگان سینما و ناشران نرم افزار را شکسته است.! متن کامل این مطلب را در سایت روزانه های سینمایی بخوانید.

/ 0 نظر / 25 بازدید