کار ملکست آنکه تدبیر و تامل بایدش

در مواد سه و چهار اساسنامه خانه سینما هدف از تاسیس آن و وظایفش مورد تصریح قرار گرفته است و با تمسک بدانها هر ناظر منصفی می تواند ، به ارزیابی و میزان موفقیت مدیران خانه از گذشته تا حال روی آورد .در یک عبارت کلی :

 هدف از تشکیل خانه سینما حفظ و صیانت حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران حرفه ای ، مومن و متعهد تولید و توزیع و نمایش این هنر - صنعت از طریق ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی و همچنین کمک به آموزش و ارتقای حرفه ای به منظور بالا بردن کارایی آنها در جهت رسیدن به سینمای مطلوب جمهوری اسلامی است .  

جالب آنکه در صدر وظایف این نهاد تدارک امکانات رفاهی گنجانده شده و اهتمام به تامین آن از طرق رایج و در چارچوب مقررات مطالبه شده است .

اگر به اظهارات مدیر عامل خانه که ظاهرا به استناد یک نظرخواهی عنوان شده است ، نظری بیاندازیم ، به این نکته پی می بریم که اصناف مورد پرسش قرارگرفته ، به اتفاق ( بدون هماهنگی قبلی ! ) امنیت شغلی ، مسکن ، بیکاری و بیمه را اولویت اعضای صنف خود محسوب کرده اند . این حقیقت در اصل واجد این پیام است که هیات مدیره خانه سینما باید رجوع مجددی به آنچه که در اهداف و وظایف تشکیلات خانه سینما از آن یادشده است ، بنمایند .

انچه که از اهم فعالیت های خانه سینما در یک سال اخیر در اذهان باقی مانده است ، موارد زیر است :

 - تهیه و انتشار طرح مدیران خانه سینما برای تجدید و تغییر سازمان و ساختار سینمایی کشور

- سفر پر حاشیه به آمریکا

-و این اواخر برگزاری سمینار مدیریت هنری  

به این ترتیب ، دو عنوان از کارهای برجسته مدیران خانه سینما به نظر بنده در بدو امر هیچ ارتباط مستقیمی با وظایف انها نداشته است و صرف وقت و انرژی برای آنها چندان مفید فایده نبوده است . ارائه طرح برای تغییرات ساختاری سینما بی آنکه از قبل زمینه ذهنی و روانی لازم برای آن فراهم شده باشد . بی خبری کارشناسان و مدیران خبره شاغل در امور سینمایی کشور از مفاد پیش نویس تهیه شده ، اعتراض پاره ای از فیلمسازان کوتاه و مستند کشور ، عقب نشینی طراحان از پی اعتراضات رسانه ای از بعضی مواضع و ... کمترین تبعات اقدامی بود که عیار مدبرانه و بخردانه بودن آن را ناچیز جلوه می دهد .

ایضا سمینار دو روزه در ماه گذشته که بی تردید برای تضمین کیفیت محتوایی آن صدها نفر ساعت وقت صرف شده است و برای برگزاری آبرومندانه آن دقت و وسواس زیادی به عمل آمده است . اما نیم نگاهی در فحوای سخنرانی ها و میزگرد های انجام شده ، گویای این واقعیت است که جایگاه اصلی اینگونه مباحث در فضاهای اکادمیک و پژوهشی کشور است و خروجی آن در نهایت باید در منظومه ای از یک سیاست و برنامه مشخص لحاظ گردد . چرا باید سمیناری برگزار شود و برتارک آن عنوان مدیریت هنری جا خوش کند اما هیچ مدیری ضرورت حضور در آن را احساس نکند .؟ آیا همه تقصیرها را باید متوجه مدیران غایب از نظر کرد و اهمال و بی انگیزه ای آنها را مورد سرزنش قرار داد یا آنکه علت را باید در جای دیگری جستجو کرد ؟

ماهها از بازگشت هنرمندان اعزامی به آمریکا می گذرد . فرصت خوبی فراهم شد تا جمعی از سینماگران با استعداد از تازه ترین پیشرفت ها و دستاوردهای علمی و تکنولوژیکی در مراکز و شرکتهای معتبر در کشوری که مهد سینمای صنعتی جهان است ، بازدید کنند . اما در این مدت پاسخی به اشتیاق علاقه مندان برای آشنایی با چند و چون آنچه که به نظر سینماگران اعزامی رسیده است ، داده نشده است . اگر در اینترنت به دنبال یافتن نتایج حاصل از این سفر بپردازید ، بیشترین یافته ها حول حاشیه های این سفر در آن ایام است .!

... غرض از این یاداشت گله گذاری نبود ، هم این که دوستان سرانجام به صرافت پرداختن به امهات مسائل پیش رو افتاده اند ، جای شکر دارد و باید دعای خیری را در این ایامی که به یاد حضرت ابا عبداله ( ع ) و یارانش متبرک است ، بدرقه راه دشوار آنها برای تعقیب و تامین خواسته های پرشمار و در عین حال حق اعضای صنوف خانه سینما کرد .

/ 4 نظر / 6 بازدید
میترا پویا

سلام با تشکر از وب زیباتون می خواستنم منم وب خودمو بهت معرفی کنم وب من در مورد آموزش قالی بافی و طراحی فرشه و فروش لوازم فرش و اشتغال زایی برای خانمهاست خواهش می کنم اگه وب من بدرد خودتم نخورد به آشنایان معرفی کن تا یه کسب و کار و درآمدی برای خانواده ها باشه اگه مایل به تبادل لینک هم بودی منو با عنوان آموزش قالی بافی لینک کن و خبرم کن تا با هر اسمی که خواستی لینکت کنم مرسی

شهرام حیدریان

با سلام و عرض ادب بین اهالی سینما همچنان دغدغه امنیت شغلی و بیمه و مسکن و ... به وفور دیده می شود. هنوز اهالی سینما چشم به خانه سینما دوخته اند و انتظار معجزه دارند. خانه سینما در این سالها یک معدل گیری از کارنامه خود نکرده تا بداند چند نفر راضی و چند نفر ناراضی اند. تا چه حد می توانستند بهینه شده عمل کنند و نکردند. برای ورک شاپ هایی از قبیل سفرهای خارجه هم برگزیدگان بخش های فنی سینما که باعث پیشرفت سینمای ایران می شوند جای خود را به دایره خودی و غیر خودی سپرده است. حضور فعالان واقعی عرصه تولید و متخصصین جایی در این گونه برنامه ها ندارد. با این اوصاف بهتر است از خانه سینما به عنوان سالن برگزاری مراسم ختم اهالی سینما استفاده برد و خدماتی از قبیل ناهار بعد از مراسم و شب هفت و چهلم را برگزار کرد.

یوسف نیک فام

دوست عزیز! با سلام مصاحبه کیانیان با نشریه همشهری سینما و تلویزیون (24) درباره سفر به آمریکا گزارش خوبی از این سفر ارائه داده حتما آن را بخوانید.فکر میکنم این سفر با اهداف خانه سینما منافات ندارد.این سفر در راستای کمک به ارتقای آموزش و ارتقای حرفه ای بوده است.متاسفانه فضا بیش از حد سیاسی شده و همین باعث شده تا نگاهها بر اساس خط بندی و مسائل دیگر باشد.

فروتن

یوسف جان اگر یک بار دیگر به آنچه که در پست به آن اشاره کرده ام بیاندازی ، پی می بری که من از کار بایسته ای که مسافران نکرده اند و کارگاه یا سمیناری تخصصی را ترتیب نداده اند ، گله کرده ام . آقای عسگر پور خوب می داند از ایشان و سایر همسفران رسما دعوت کردم در یکی از سلسله سمینار هایی که در دفتر توسعه فن آوری برگزار می کردیم ، حضور یابند ، اما به روی مبارک شان نیاوردند !