اعتراض وارد نیست

با این اقدام سیما احساس می شود، معاون محترم استانداری با سلیقه و برداشت شخصی خود دست به قلم برده و مدیران رسانه ملی را مورد خطاب قرار داده است و به اعتبار رای و نظر اقشار مختلف مردم که در مقابل دوربین تلویزیون مهر تایید بر سریال زدند، اعتراض این مقام پشتوانه مردمی ندارد. بدین ترتیب اگر در متن نامه استانداری به تماس های مکرر مردم استناد شده است، احتمالا" تماس گیرندگان با استانداری، مسافران نوروزی یا سکنه غیر بومی بوده اند.! از سوی دیگر جمع کثیری از مخاطبان که در این روزها و ساعات به اینترنت دسترسی ندارند، برایشان این سوال ایجاد می شود که دلیل و ضرورت پخش نابهنگام این گزارش در متن تیتراژ پایانی چیست. معترضین نیز گله مند می شوند که بی آنکه انتقاد آنها به گوش مردم رسانده شود با این اقدام سیما، فرصت و فضا برای دفاع یا تنویر و روشنگری اذهان از آنها سلب شده است. به این خاطر از رنجش و کدورت منتقدان کاسته که نمی شود هیچ ای بسا تشدید هم بشود.

بنده همسویی چندانی با جبهه معترضین ندارم و معتقدم اینگونه تضییقات راه طرح و نمایش قصه های بومی و محلی را در تلویزیون و سایر رسانه های دیداری و شنیداری مسدود خواهد کرد و از این پس مدیران فرهنگی و هنرمندان به پیله محافظه کاری خزیده و ریسک نگارش و اجرای فیلمنامه هایی با حضور شخصیت های محلی را به جان نخواهند خرید. اما چاره چیست؟ چه تضمینی وجود دارد که اعتراض مشابهی از دیگر استانها به فراخور فیلم ها و سریال های آتی برنخیزد؟ به نظرم وقت آن رسیده است که رسانه ملی یکبار هم که شده عملکرد تیم های هنری خود را در بوته نقد و بررسی کارشناسان دلسوز و آشنایان با فرهنگ و زبان های محلی قرار دهد و در مناظره ای با حضور موافقان و مخالفان نتایج حاصله و توصیه های کارشناسی نشست هایی از این دست را مد نظر قرار دهد. در آنسو مقامات محلی، نمایندگان مجلس و هموطنان شریف هم بدانند که هنرپیشگان غیربومی هر قدر هم که بکوشند قادر به بیان و ایفای ریزه کاری های گویش و عادات مردمان محلی نیستند. مضافا" که به اقتضای داستان و تقسیم نقش ها بنابر آن نیست که بدون استثنا شخصیت های محلی آرمانی و بی عیب و نقص جلوه گر شوند. زیرا بر همین سیاق تهرانی ها و مرکز نشینان نیز باید بر طبل اعتراض بکوبند و کار به جایی برسد که هنرپیشگان و بازیگران، شخصیت هایی از سایر ملل یا کرات اسمانی را نمایندگی کنند.! مضافا"که سعه صدر در زمینه کارهایی با فضایی طنز آمیز باید قدری بیشتر باشد و هر موقعیت یا کنش خنده داری به تحقیر یا تمسخر قومیت ها تعبیر نگردد. اجازه دهیم تشخیص مرز بین لودگی و استهزای فرهنگ اقوام با اقتضائات کار نمایشی و منطق حاکم بر آن از سوی مدیران و کارشناسان امر تعیین شود و رای و صوابدید آنها محترم شمرده شود.

در همین ارتباط: انتقاد از سریال نوروزی تلویزیون

/ 4 نظر / 16 بازدید
محسن

جناب فروتن این Code را در Header سايت قرار دهيد مشكل نمايش فارسی حل می شود <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /> Header مكانی در اول Code های سايت هست كه بين <head> و </head> قرار دارد شما Code ای كه دادم درست بالا و قبل از </head> قرار دهيد مشكل حل می شود .

محسن

یک مشکل دیگه هم پیدا کردم . این کد را باید حتما باید حذف کنید : <META content="text/html; charset=windows-1256" http-equiv=Content-Type> این مشکل ساز هست . حتی اگر کدی که دادم اضافه کنید اگر این کد در سایت باشد مشکل حل نمی شود . ببخشید چند ارسال جدا از هم دادم :(

رضا

اقایون حساس شدن بهتره زیادی تحت تاثیر قرار نگیرن

کارشناس سینمایی

سلام جناب فروتن به نظرم بنده نیز اعتراض آن مسئول محترم بجا نیست اما آنقدر تلویزیون با گویش ها و لهجه های بومی و قومی ( غیر از شبکه های استانی) فاصله گرفته و دارد که حتی نزدیک ترین گویش به فارسی تهرانی اگر با کمی طنز همراه باشد تازگی داشته و در بدو امر تمسخر را تداعی میکند بنابراین رسانه ملی تاکید میکنم رسانه ملی می بایست در بر گیرنده همه اقوام و نژاد های ایرانی باشد تا چنین برداشت ها از طرف بعضی مخاطبان صورت نپذیرد ( چقدر جای تلویزیون های خصوصی در کشور با غنای فرهنگی خالیست )