فصل وصل

و مرکز سینمای مستند نیز به همین روال در انتظار بازخورد انتشار دو فیلم بلند مستند سبز سپید سرخ و آینه های غبار گرفته است. ناگفته پیداست که مانند بسیاری ...دیگر از برنامه های اختصاصی نظیر کنسرت ها و جشنواره های هنری و سینمایی هموطنان شهرستانی برای تهیه فیلم های مستند چاره ای جز مراجعه به تهران ندارند و علی الظاهر تاکنون برنامه ای برای فروش غیر حضوری فیلم های تکثیر شده اعلام نشده است. تدبیر بنده و همکارانم برای واگذاری حق انتشار و توزیع فیلم به تهیه کنندگان و مستند سازان اگر چه با استقبال این دوستان مواجه گردیده است اما از سوی دیگر بی رغبتی موسسات ویدیو رسانه به سرمایه گذاری برای خرید امتیاز مستند های ایرانی واقعیت تلخی است که به نظرم جز با کیفیت بخشیدن به تولیدات وطنی راه دیگری برای مجاب کردن مدیران موسسات مزبور وجود ندارد. فراموش نکنیم که در طول سال بعضی از موسسات، تکثیر و توزیع عناوین جذاب خارجی از جمله مستندهای حیات وحش را در دستور کار خود قرار داده و از پذیرفتن ریسک آن ابایی ندارند. در زمینه آثار ایرانی, فروش نسبتا" خوب نسخه ویدیو یی مستند تهران انار ندارد در دو سال گذشته نشان داد که چنانچه مستند سازان پاس خوبی بدهند موسسات از تبدیل کردن آن به یک فرصت و گل طلایی باکی ندارند.

همچنین مستند های ورزشی همیشه طرفداران زیادی در شبکه داشته اند. بدنبال درخشش تیم فوتبال تراکتور سازی تبریز، سال گذشته مدیریت باشگاه و هواداران آن، دو فیلم مستند را با تیراژی قابل توجه و ساختاری نسبتا" خوب به بازار عرضه کردند. مستند شش تایی ها- با عرض پوزش از طرفداران تیم آبی!- نقطه عطفی در بین فیلم های مستند شبکه بود و بر همین سیاق مستند سلطان نیز اگر خدا بخواهد و موانع موجود در مسیر توزیع آن به همت آقای علی پروین برداشته شود، احتمالا" رکورد تازه ای را در شبکه بر جای خواهد گذاشت. اگر چه در چنین روزهای جای خیلی فیلمی در باره ی بهترین دروازه بان قرن آسیا مرحوم ناصر حجازی بشدت احساس می شود، قطعا"به تناسب کامیابی های ورزش کشورمان در مقیاس های جهانی بویژه در رشته پر طرفدار فوتبال، شانس تولید مستندهای ورزشی و استقبال مخاطبان از آنها در آینده وجود دارد.

آنچه که تاکنون چراغ فیلم مستند را در تلویزیون و سینمای کشور روشن نگه داشته است علاقه مردم و مخاطبات به این هنر واقع نما و واقع گرا بوده است. بر همین اساس  میزان استقبال قشر فرهیخته جامعه از فیلم های مستندی که امسال زینت بخش سبد محصولات نمایش خانگی کشورمان خواهند بود، آینده روشن تری را برای تهیه کنندگان دولتی و غیر دولتی سینمای مستند نمودار خواهد ساخت.

/ 4 نظر / 9 بازدید
فرید

قبول داشته باشید که مستند های ایران اصلاً جذابیتی ندارند.مثلاً ما کم از این مستندهای وطنی در تلویزیون دیدیم.من چندسال پیش مستندی خارجی درباره ی لئوناردو داوینچی دیدم که واقعاً چند ساعت ما رو پاش میخ کوب کرد ولی متاسفانه مستندهای ایرانی همه کویر ،قنات،چاه،آب انبار و ... که مردم از پچگی در کتاب های درسی کم ازشون نکشیدن رو نمایش می دن.شاید 95 درصد مستندهای ایرانی جاذبه که ندارن هیچ دافعه هم دارن.

حسین فروتن

خدا امواتتون رو بیامرزه! حداقل برای جماعت مستندساز مایه دلگرمی است حتی اگر توجیه اقصادی نداشته باشد

مسعود نجفی

ظاهرا تنها جا برای مستند قیصر 40 سال بعد تنگ بوده !!!!!!!!!!!

یوسف نیک فام

با سلام و احترام به دوست عزیز آقای فریدخان باید عرض کنم که مستندهای ایرانی جذابی ساخته شده اند که بسیار قابل توجه و دیدنی اند اما متاسفانه به دلیل عدم پخش آنها از رسانه های ملی و غیرملی اغلب علاقه مندان از آنها خبر ندارند و تنها علاقه مندان می توانند آنها را در جشنواره ها ببینند.فرید خان درباره هر پدیده ای نبایستی با قاطعیت سخن گفت.نظر حضرتعالی درباره مستندهایی که تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می کند تا حدودی قابل قبول است.متاسفانه هنوز مستند در ایران از اهمیت و جایگاه شایسته ای برخوردار نیست و در صورت رویکرد صحیح در تولید و عرضه می تواند بازار خوبی در کشور پیدا کند. به شخصه از پخش دو مستند تولیدی در بازار رسانه های تصویری بسیار خوشحالم و از زحمات جناب فروتن تشکر می کنم.