بادها خبر از تغییر فصل می دهند

آنهایی که سر در کتاب و ماده و قانون دارند این عمل یعنی فروش فیلم در سوپر مارکت ها را نقض صریح ماده ای از قانون می دانند که هر عمل و کنشی از این دست را در گروی مچوز وزارت ارشاد دانسته است.! یاللعجب! آیا تاکید صریح مقامات عالیه وزارتخانه مذکور برای مجاز بودن این اقدام و صدور بخشنامه در این خصوص مصداق اتم صدور مجوز نیست؟ آیا مخالفان اعتقاد دارند در کنار پروانه کسب هر سوپر مارکتی باید مجوز ارشاد هم بصورت قاب شده و با خطی خوش بر سینه دیوار جا خوش کند؟

اگر اینان از یاد برده اند بد نیست بدانند پنج سال از شمول قانون نظام صنفی در باره فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی گذشته است و اصرار بر استفاده از ظرفیت سوپر مارکت ها، کیوسک های مطبوعاتی، مراکز خدمات صوتی و تصویری و ... جز از طریق کسب مجوز مجامع صنفی هر استان امکان پذیر نیست. بنابراین بهمین خاطر با هماهنگی صورت گرفته، هیات عالی نظارت بر اصناف کشور بر این امر صحه گذارده است و موفقیت در اجرای این طرح را تا حد زیادی باید به پای وزارت بازرگانی، مجامع امور صنفی و اتحادیه های صنفی ذیربط گذاشت. نگاهی به کامنت و اظهار نظر فروشگاه داران شریف یا توزیع کنندگان آثار ویدیویی در پایین یادداشت هایی که از این بنده کمترین منتشر می شود، بر خلاف گذشته مخالفت آشکار با عرضه فیلم در سایر واحدهای صنفی نیست. چون این دوستان خوب می دانند با اقبال نسبتا" خوب مردم به شبکه نمایش خانگی در ماههای اخیر، رونق و شوری محسوس در کار یومیه آنها هم پدید امده است. گلایه این همکاران بیشتر بدان خاطر است که کسوت و تجربه آنها توسط موسسات و شرکت های پخش به راحتی نادیده انگاشته نشود و سهم و نقش آنها در استراتژی فروش، همسنگ مغازه ها و سوپر هایی که تا دیروز فرق وی سی دی و دی وی دی را بلد نبوده اند، محاسبه نگردد. همانطور که موسسات ویدیو رسانه هم از گسترش بازار خوشنود هستند و وضعیت موجود را حداقل نسبت به گذشته بهتر ارزیابی می کنند. البته در این بین حساب عده ای که از گذشته تا حال با تکثیر و کپی فیلم به حقوق صاحبان فیلم تجاوز کرده اند، جداست. این جماعت شرعا" مدیون مالکان فیلم ها هستند و خدا کند قبل از رخت بربستن از دنیای فانی، ادای دین کنند و حق الناس بر گردنشان نماند. چه در غیر اینصورت ای بسا برکت از کسب و کارشان برود و دچار تنگی معیشت گردند. خبرها حکایت از این دارد که بعضی از فروشگاه داران سنتی به جای آنکه زانوی غم به بغل بگیرند و با یاد دوران گذشته واحسرتا سر بدهند، به صرافت نوسازی و تغییر دکور و آراستگی محیط بر آمده اند تا در رقابت با مغازه های خواربار فروش در جلب مشتری کم نیاورند و رونق مضاعفی به واحد اختصاصی خود بدهند. این عده با ایمان و اعتقاد قلبی به رزاقیت خدای متعال نیک می دانند که سرمایه میلیاردی ناشران فیلم ها و سریال های نمایش خانگی در کشوری که کار زشت و ناهنجار کپی و سرقت فیلم هر لحظه می تواند علیرغم مواضع روشن قانونی و شرعی، تهدید شود جز از طریق کثرت مراکز عرضه و تنوع آنها محافظت نخواهد شد.

مصاحبه دکتر اکبر عالمی را در اینجا بخوانید.

                                 باور کنیم زمانه عوض شده است.!

در همین رابطه : هشدار حاج منصور در مشهد


 

/ 20 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرهمند

سلام خسته نباشید آقای شیرزادی قول داده بودند که فیلم ناسپاس علاوه بر CD بصورت DVD هم وارد بازار خواهد شد ولی‌ مثل اینکه خبری از DVD این فیلم نیست

فرشاد عظیمی

جناب فرهمند در کجا خبری از دی وی دی نیست؟ چون دی وی دی ناسپاس همراه سی دی آن عرضه شده است

فرشاد عظیمی

آقا محمد نقطه اشتراک بین من و شما، توافق بر لزوم مبارزه با قاچاق محصولات سینمایی به هر شکل و در هر مکانی است و البته با تاکید بر اینکه اقدامات انجام شده تا کنون کافی نبوده است. اما توجه داشته باشید کسانی که فیلم ها را از روی پرده سرقت می کردند افراد محدودی بودند و به سرعت شناسایی شدند اما برخی از کسانی که امروز به کپی فیلم ها مبادرت می ورزند متاسفانه در میان همین ویدئوکلوپها قرار دارند و تعداد آنها نیز بسیار زیاد است. البته طبق قانون باید با هر فردی برخورد شود منتها روشمند و با تدبیر کافی. امیدوارم با تاکیدی که در اینجا از طرف اکثریت دوستان وجود دارد مسئولین در تمام کشور برای جمع آوری و مبارزه با این نوع از قاچاق اقدام کنند.

محمد

به یمن مسولین بادرایت زمانی مراجعه می کنیم برای گرفتن قهوه تلخ می گویند اول سوپر مارکت ها بعد عرضه محصولات فرهنگی. اینها همه از ابتکارات مسولین مربوط هست که می خواهن در عرضه محصولات فرهنگی گل گرفته شود. یاللعجب از کسانی که ادعا شون میشه ولی دریغ از .......... امیدوارم این کسانی که مسول هستن فقط به فکر مسائل مالی نباشن.اون دنیاشون رو هم داشته باشن.ولی مطمئن باشن که باید جوابگو باشن.فکر نکنن که الان مسولن هر کاری دلشون خواست می تونن بکنن اون دنیا حسابشون با کرام الکاتبینه و باید جواب امثال ما ها رو بدن. زمانی برای مجوز گرفتن پدر ما رو در اوردن و بعد هروز به طریقه های مختلف و الان هم به نحوی دیگر. اون بزرگوارانی که سنگ سوپر مارکت ها رو به سینه میزنن امیدوارم تو اون دنیا بتونن جواب بچه های فرهنگی رو بدن.

حسين شيرزادي/ مسئول تامين موسسه سينما هفت

جناب فرهمند عزیز، صادقانه بسيار سپاسگذار پيگيري هاي شما هستم. همانطور كه وعذه كرده بوديم دي وي دي ناسپاس همزمان با وي سي دي آن توزيع شده است. اگر محبت بفرماييد منطقه محل سكونت خود را مشخص نماييد بنده شما را راهنمايي خواهم كرد كه از كجاميتوانيد دي وي دي ناسپاس را تهيه نماييد. شمنا در صورتيكه به هر دليلي وقت مراجعه به فروشگاه را نداريد بفرماييد تا برايتان به منزل ارسال كنم.

با اقا محمد موافقم امیدوارم اقای فروتن جواب این بچه های زحمت کش رو بتونید تو اون دنیا بدید. اگه اعتقاد به اخرت دارید.حالا کار به جایی رسیده که وقت ما را می گیری نمی گذاری ما اوج بگیریم

فرشاد عظیمی

می خواستم بگویم اگر مشکل بخش توزیع ویدئورسانه چند صد نفر نماینده توزیع موسسات هستند به یکباره با حذف ایشان و توزیع به روش به اصطلاح مویرگی رفع مشکل شود اما می بینم در پی این چند صدنفر، چند هزار نفر اعضای خانوده توزیع محصولات فرهنگی هستند که قریب به بیست سال در این حرفه مشغول به فعالیت هستند و اینک پس از سالها تحمل آزمون و خطای موسسات باید آینده شغلی خود را نیز در خطر ببینند. براستی فروشنده یک سوپرمارکت چگونه می تواند نقش یک متولی ویدئوکلوپ را بازی کند و یک ویزیتور شرکت پخش محصولات شوینده کجا می تواند در جایگاه یک نماینده عرضه محصولات فرهنگی به کار مشغول شود؟ گردانندگان شرکت تصویر سبز فردا باید پاسخ روشنی به این موضوع بدهند که چرا پس از فروش موفق محصولشان در شبکه نمایش خانگی بیکباره ساز دیگری نواختند و چنین خاطر این خانواده را آزرده ساختند.

فرشاد عظیمی

بی تردید ما با عرضه سهل و آسان محصولات نمایش خانگی مخالف نیستیم و در واقع ارائه آن در برخی مراکز مانند کتابفروشی ها و فروشگاه های بزرگ عرضه مایحتاج مردم(سوپرمارکت) مخالف نیستیم ولی قرار دادن محصول فرهنگی در هر کوی و برزن و هر فروشگاه و بقالی و میوه فروشی و بقالی و امثالهم کسر شان کالای فرهنگی نیست؟ آیا در حالیکه روی آوردن فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی به ارائه کالاهایی خارج از تعریف شغلی خود تخلف محسوب می شود فروش کالاهای ویژه این فروشگاه ها در هر مکانی نوعی دهن کجی به صاحبان این حرفه نیست؟

شفیعی

به نظر من مهران مدیری اشتباه بزرگیو مرتکب شده. الان تو شهرستونا هم فروش قهوه افت کرده هم ویدئوکلوپا بدبین شدند هم رایت داره افزایش پیدا می کنه هم سوپرمارکتا و خواروبار فروشیا نتونستن بفروشن و حسابی رودستشون مونده. یکیشون امروز به خودم گفت دفه دیگه می گم ده تاشو بزارین اگه فروختم پول می دم والا مرجوع می کنم. به جای اینام که الان پول دادم رو دستم مونده کم حساب شامپوشون می ذارم.

دوستدار مهران مدیری

آقا مهران مدیری ما که همیشه همدیگرو دوست داشتیم جان من جان من جان من سریال قهوه تلخو تو شهرستونا به سوپرمارکتا ندید این کار انسانی نیست جان من جان من خواهش می کنم به سوپرمارکتا ندید.