بوی بهبود ز اوضاع جهان

بهبود اوضاع به تدریج در میزان فروش فیلم ها در تهران و شهرستان ها نمودار و نسبت هزینه و فایده برای تهیه کنندگان سینما به طور محسوسی متعادل می شود. در این رابطه تلویزیون هنوز با ضریب نفوذ نسبتا بالایش می تواند، کم کم آب رفته به جوی را باز گرداند و زندگی را برای خانواده سینما شیرین کند. بنابراین تحمل و سعه صدر اهالی متن و حاشیه سینما ، سبب پایداری این فرصت مغتنم و ذیقیمت خواهد بود. خدا را چه دیدید، شاید درآینده ای نه چندان دور، مراسم آشتی کنان مردم و سینما در سالن های حسرت زده برگزار گردد و روحی تازه در کالبد فسرده آنها دمید شود. !

کمتر به یاد می آورم تلویزیون گزارشی از پشت صحنه تولید فیلم های سینمایی تهیه و پخش کرده باشد و در برنامه ای واحد، چندین آیتم مرتبط با وقایع روز سینمای ایران را مطرح سازد. پس کاری نکنیم که انگیزه ی برنامه سازان کم رنگ شود و  تلاش آنان برای مجاب کردن مدیران ارشد یا میانی سازمان صدا وسیما و قرار دادن هفت و برنامه هایی از این دست در کنداکتور پخش شبکه ها ، نافرجام بماند.

اگر از این نکته بگذریم که سهم و نقش آن سازمان فخیمه در پیدایش وضعیت موجود، چقدر است و اولین بار قالب بسیاری از تیپ ها و شخصیت های بامزه! در کدام کارگاه تولیدی ریخته شد و حتی این رفتار را مصداق ضرب المثل رطب خورده کی کند منع رطب ندانیم، به نظرم خطاب برنامه سازان و بسیاری دیگر از دلسوزان، مستقیما متوجه فیلمسازان است و تلنگری جدی به این حضرات تا آش را بیش از این شور نکنند و مردم نیز آگاهانه تر برای تماشای این آثار تصمیم بگیرند.

بگذازید در پی نصایح مکرر و بی تاثیر این بار، شمشیرهای آخته انتقاد از نیام به در آیند.

در همین ارتباط:هنر نیوز و یک روزنامه وایسنا

 

/ 12 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی

ظاهرا بحث بازی ها خیلی گرمه و از بقیه مطالب بیشتر طرفدار داره امیدواریم آقای فروتن هم بیشتر برای این موضوع وقت بزارن با تشکر

بابک کرباسی

سلام آقای فروتن دست مریزاد بابت این پایگاه و این همه صبر و شکیبایی من هم با نظر آقای بلالی موافقم فقط به شرط آنکه بازی سازان بتونن تو یه جایی حرف هاشون رو بزنن ... تو کلاس آموزش مدیریت پروژه که بنیاد برامون برگزار کرد ، دیدم که بیشتر بچه های همکار و ... آتیش داشتن تو دلاشون ! آره همش تقصیر بنیاد نیست ولی از قدیم گفتن خشت اول گر نهد معمار کج ، تا ثریا می رود بنیاد (دیوار!) کج !!! اگه دکتر مینایی عزیز یا آقای بیطرف و به فر ، بیان تو یه سالن بشینن با بچه ها و شما یا آقای شمقدری هم ناظر و داور جلسه باشید ، مطمئنم که خیلی سوتفاهمات برطرف میشن !

بابک کرباسی

این همه ساله که این همه فیلم ساز دارن فیلم می سازن ، فارابی هم گوشه ای از این بار رو به دوش گرفته ، بنیاد هم باید همین کمک رو بکنه ، متولی اصلی باید مشخص بشه ، باید اداره سمعی بعری و معاونت سینمایی ، مستقیما کارهایی رو انجام بدن و بنیاد هم نقش موسسه ای ِ خودش رو داشته باشه ، با یک دست کم توان نمیشه 3 4 تا هندونه رو بلند کرد که ! ( اسرا ، هولوگرام، داوری جشنواره ها،صدور پروانه ساخت تمام بازی های ایران ، برنامه های تلویزیونی ، جشنواره های داخلی و خارجی و... اگه وقت شد هم سرمایه گذاری در برخی پروژه های خاص ! )

بابک کرباسی

فکر کنم میشه برخورد سازندگان با بنیاد کمتر بشه و برخورد سازندگان با ارشاد و معاونت سینمایی بیشتر ، اگه این نشه ، ممکنه یه چیزی بیشه که حتما هم سیخ میسوزه هم کباب !!! مثلا دوباره بازی و بازی سازی رو هدیه میدن به یه نهاد و ارگان بی ربط ! اداره اسباب بازی ها رو یادمونه هنوز یا فدراسیون ورزشهای همگانی !!! واقعا بنیاد به موقع شکل گرفت . یه کم مهربونی ،،،، چه خوش بی مهربونی هر دو سر بی !!!!

غریبه

سلام آقای کرباسی درست میگن همه ی مشکلات از بنیاد نیست چون بنیاد آمده که مشکلات را حل کنه ولی باید توی تعاملش با سازندگان تجدید نظر کنه و کمی هم مودبانه تر برخورد کنه مخصوصا با کسایی که تولید کننده ی قدیمی ترهستن و نمونه کار هایی هم دارن ژیشنهاد مذاکره با حضور مسولین رده بالا هم خیلی سازنده هست

مینا

سلام گلم بابت زحماتي كه برايم كشيدي متشكرم

اقای فروتن سلام می خواستم از امکانی که برای گفتگوی مستقیم برای ما درست کردید تشکر کنم

كارشناس سينمايي

جناب فروتن خيلي جالبه، همه چيز داره به هم نزديك ميشه يا شده است در نوشته هاي سينمايي شما شاهد كامنت هاي در ارتباط با بازي هستيم و در نوشته هاي بازي با ديدگاه هاي سينماي روبرو مي شويم فكر كنم همان پيو ند كه نويد داديد زودتر از انتظار جوانه ها يش به شکوفه نشسته است به جرات بگويم يكي بودن محتوا،تصوير و انتقال پيام (وارد بحث قالب نمي شوم) در فيلم و بازي براي دست اندركاران اين دو "صنعت- هنر" به اثبات رسيده است و جاي خوشحالي دارد كه شايد براي اولين باراست كه بخش دولتي يعني معاونت سينمايي، هم پا و همراه بخش خصوصي به يك تفكر واحد رسيده باشند بهر حال با خواندن مطالب جنابعالي و نظرات بازديد كنندكان با وجود بحث هاي تند و افراطي( به نظرم آنهم جای تامل دارد) مي توان بسياري از مشكلات و موانع را بر طرف كرد و بستر مناسبي را براي بيان واقعيت هاي پنهان و آشكار فراهم نمود باز هم آرزوي موفقيت دارم

دلسوخته

به آن دسته از دوستان که سنگ بنیاد را به سینه می زنند . باید بگویم که اگر شما هم یک مدت طولانی سر کار بمانی هم عقیده دیگران می شوید و آن وقت مانند دیگران بنیاد را عامل اصلی بیشترین موانع و مشکلات بر می گزینی .ضمنا آن بخشی که به کار ما سرو سامانی داده تا از دست سایر ارگانها و نهاد های بی ربط رها گردیم بنیاد نبوده بلکه اداره همکاریهای سمعی و بصری بوده . دستشون درد نکنه .خدا قوت.

غریبه

سلام آقای فروتن خیلی برام جالبه که وبلاگ شما سانسور خبری نداره و هم تشکر ها را میزنه هم انتقاد ها را من در نوشته قبلی از بنیاد انتقاد کردم و فکر میکردم که متن من تایید نشه اگر این روحیه بین تمام مدیران ایجاد بشه قطعا در تمام زمینه ها پیشرفت خوبی خواهیم داشت بازم تشکر می کنم