محاکمه در روز روشن!

تهیه کننده ای در یک اقدام به واقع نوبرانه از موسسه خریدار رایت ویدیویی و ناشر فیلمش در شبکه نمایش خانگی شکایت کرده است. موضوع این شکایت تعجب برانگیز به خاطر درج زیر نویس انگلیسی در نسخه دی وی دی فیلم است.! تهیه کننده فیلم مدعی است که ناشر با این کار خود، امکان بهره مندی او از عرضه فیلم در خارج از کشور را از بین برده است.

در اینکه معمولا" موسسات ویدیو رسانه دارنده امتیاز رایت داخل از کشور فیلم ها هستند، شکی نیست. اما از سوی دیگر عرضه فیلم در فرمت دی وی دی اقتضا می کند ناشر به همه آپشن ها و امکانات تعبیه شده توجه نشان دهد و مخاطب انگلیسی زبان و یا علاقمندان به این زبان را در داخل کشور از یاد نبرد و حق آنها را محترم شمارد. بنابراین این اقدام کاملا" موجه ناشر نباید مورد سرزنش تهیه کننده فیلم قرار گیرد. سهل است در شرایطی که عموما" موسسات از انتشار اثر در قالب دی وی دی طفره می روند، تشویق چنین موسساتی  نباید مورد غفلت قرار گیرد. اما تامل در واقعیات دیگری نیت و انگیزه آقا یا خانم تهیه کننده را با تردید همراه می سازد. واقعیاتی نظیر اینکه عرضه و ارایه فیلم در خارج از کشور به طراحی و تمهیدات متفاوتی نیازمند است. هر فیلمی به صرف اینکه از امکانی مثل زیرنویس انگلیسی برخوردار باشد، محصول مناسبی برای مشتری و مخاطب خارج نشین نیست. تهیه دیالوگ لیست به زبان های روز دنیا استانداردی است که در بازارهای جهانی فیلم، آن را امری بدیهی محسوب می کنند. اما تهیه کنندگان صادق و صمیمی بهتر می دانند که رمز و راز موفقیت در تجارت فیلم محتاج طراحی و اجرای سناریوی ویژه ای است که از تهیه مستر خوب صدا و تصویر آغاز می شود و تا طراحی جلد و بسته بندی آن ادامه می یابد. از سوی دیگر تا اثر به ناشری توانمند سپرده نگردد و شبکه ای برای توزیع فیلم در بازارهای هدف به خدمت گرفته نشود، فیلم شانسی برای ارایه به مخاطب خارجی نخواهد داشت. پس اگر به صرف تعبیه زیر نویس انگلیسی، رویای شیرین فروش فیلم در دیگر کشورها را نقش برآب ببینیم و موسسه ناشر فیلم در داخل کشور را متهم اول این شکست خیالی بپنداریم، یا قصد فریب خود و دیگران را داریم و یا با این اقدام اهرم فشار تازه ای را علیه موسسه ویدیو رسانه به کار گرفته ایم. تکرار این اقدامات ایذایی کمتری عارضه ای که دارد این است که فضا را برای موسسات ویدیو رسانه ناامن می سازد و بهانه ای را بدست بعضی از آنها می دهد تا شرایط را برای تغییر خط تکثیر محصول از وی سی دی به دی وی دی نامناسب ارزیابی کنند.

جهت اطلاع: گفتگویم با ایرنا

/ 49 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعید رجبی فروتن

شروین خوب نمیدانم چند سال داری. هر چه هست تجربه اجتماعی زیادی نداری و اگر نه به حرف هایم بیشتر فکر می کردی. تا زمانی که مسولان مربوطه را در استان بیدار و آگاه نسازی اتفاقی نخواهد افتاد. چرا چوبی را که باید بر سر آدم های بی تفاوت بزنی بر فرق من فرود می آوری؟ این ترجمان کلام وحی است که خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد تا آن زمان که آنان تغییر را از خود شروع کنند . این حرف را از کسی بشنو که نقد جوانی اش را برای تجدید حیات فرهنگی و هنری شهر طی هفت سال علیرغم همه ناملایمات، هزینه کرد.!

رضا

فرشاد عزیز لطفا از طرف خود بجای همه ی مردم و علاقه مندان سینما تصمیم گیری نکنید. اگر شما از دیدن فیلم درباره الی بر روی vcd و با تبلیغ لینا لوله ای راضی می شوید این را به حساب همه نگذارید. از جناب فروتن عزیز هم خواهش می کنم همانطور که در خصوص تبدیل فرمت فیلم ها به dvd جدیت نشان دادید این توجه و دقت را در شکل عرضه dvd توسط موسسات نیز داشته باشید. در کجای دنیا آرم یا نشان موسسه ارائه کننده dvd بر گوشه ی تصویر حک میشود؟ آرم موسسه رسانه های تصویری که 2 یا 3 بار از کنار تصاویر فیلم بالا و پایین میرود و تمرکز بیننده را بر هم میزند. آرم تصویر دنیای هنر نیز که همیشه ی خدا گوشه ی تصویر حک شده است. امیدوارم موسسات فوق کمی از نحوه ی تولید dvd در شرکت های جوانه پویا، قرن 21 و هنرنمای پارسیان الگو بگیرند. متشکرم

فرشاد عظیمی

رضای عزیز هر کسی در اینجا نظر شخصی خود را بیان می کند و البته قضاوت نهایی با مردم است. اگر لطف کنید و بفرمایید کجا "بجای همه ی مردم و علاقمندان سینما" تصمیم گیری کردم بسیار بسیار ممنون خواهم شد.

رضا

فرشاد خان شما انتقاد در خصوص کیفیت پائین عرضه محصولات از طرف موسسه مذکور را به اشتباه خصومت شخصی تعبیر کرده اید، پس به بنده هم اجازه بدهید جانبداری شما از موسسه فوق را به حساب "از طرف خود بجای همه ی مردم و علاقه مندان سینما تصمیم گیری کردن" بگذارم.

فرشاد عظیمی

رضا جان من جمله خود را دوباره نقل می کنم:"شما اگر خصومت شخصی با این شرکت دارید که هیچ ولی اگر بر مبنای اصولی ..." حتما به مفهوم کلمه "اگر" در این جمله التفات دارید. در ضمن تصور می کنم انتقاد من به شرکت محترم تصویر دنیای هنر در ابتدای همان کامنت را هم حتما خوانده اید بنابراین احتمالا در تعریف "جانبداری" با هم هم نظر نیستیم.

شفیعی

رضای گلم من با شما موافقم. سی دی ها واقعا کیفیت ندارن مخصوصا وقتی تو ال سی دی ببینی. اما ای کاش یه نگاهی به فیلمای بقیه هم مینداختی تا ببینی وضعیت بقیه چطوره. فیلم بی ستاره(شرکت هنر اول) حتی یه یو وی روی جلدشم کم گذاشتن تا چه برسه به کیفیت فیلمش.

رضا

دوست عزیزم آقای شفیعی در تایید صحبت شما لطفا نگاهی به نسخه dvd فیلم ارزشمند صداها که از طرف موسسه رسانه های تصویری توزیع شده بیاندازید نه تنها از منو خبری نیست بلکه تبلیغات قبل از فیلم هم به ابتدای فیلم وصل می شود انگار نه انگار که تولید dvd قاعده و شرایط خاصی دارد!

رضا

فرشاد عزیز اگر شما به اولین مطلب بنده دقت بفرمائید "کیفیت پائین و تبلیغ لینا لوله ای!" دلیل حرام شدن فیلم زیبای درباره الی عنوان شده بود و به نظر اینجانب همین علل کلی می تواند در خصوص انتقاد بیان شده کافی باشد. علل ضعف که بیان شده بود، حالا من نمیدانم از کجای این بحث شما تعبیر خصومت شخصی را فرمودید؟

شفیعی

رضای گل: کار هر کس نیست خرمن کوفتن گاو نر می خواهد و مرد کهن

فرشاد عظیمی

آقا رضای عزیز کیفیت پایین صوت و تصویر فیلم های ارائه شده مرا نیز آزار می دهد تا حدی که اگر فیلمی را در سینما نبینم حاضر به تماشای آن نیستم مگر به شکل دی وی دی و با فرمت استاندارد. در زمانیکه کامنت 17 آذر را می نوشتم هنوز کامنت شما در سایت منتشر نشده بود. با اینحال باز هم متذکر می شوم نوشته ام " اگر خصومت دارید". شما به کلمه "اگر" که قید شرطی است توجه نمی کنید.