صبحانه کاری برای گیم

فرصت را مغتنم دانسته و به فراخور هیزم بیار معرکه می شدند و گاه با ظاهری دلسوزانه با دیگر طرف های اختلاف همراهی و همدلی می کردند. اقلیتی که تعهداتی به ستاد یا بنیاد داشتند، بهانه ای یافته بودند تا کافه را از اساس به هم بریزند و یکباره دیون خود را مصداق صداق عروس بدانند. منظورم همان ضرب المثل معروف است که مهریه را کی داده و کی گرفته است.! عده ای هم به قصد ماهی گرفتن از آب گل آلود، در عین بدهی  با پاک کردن صورت مسئله، لباس طلبکار بر تن پوشیدند.! گروهی هم که اهل حساب و کتاب بودند، به خود اجازه دادند تا به صرافت فهرست هزینه و درآمد دستگاه های اجرایی بیافتند و در نقش حسابرس گزارش های دلخواه دست و پا کنند. غیبت یکی از سه ضلع هرم تصمیم گیری در مجلس منتسب به یکی از دو جناح دیگر کافی بود تا منجنیق توهم به راه افتد و  گلوله های شایعات بر فضای بازی کشور پرتاب کند. برای فرصت طلبانی که چشم دیدن هیچیک از سه جناح مرتبط با بازی را نداشتند، شمارش معکوس برای سقوط رقیب و جلوس خود بر اریکه مراد آغاز شده بود. به این ترتیب هر قدر صبحانه هفته آخر اسفند به کام میزبان و مهمانان گوارا و شیرین آمد، به کام بدخواهان تلخی حنظل گونه ای را چشاند. اما در تعقیب صبحانه کاری این نتایج حاصل شد.:
- توافقات بنیاد با ناشران بازی در زمینه هولوگرام محترم شمرده شود.
- زمینه واگذاری امتیاز بازی های پر مخاطب خارجی بصورت انحصاری به شرکت های واجد شرایط فراهم گردد.
- بنیاد راهها و شیوه های متناسبی برای کمک به ستاد و تقویت فعالیت های آن در شهرستانها پیش بینی نماید.
- همانند موسسات ویدیو رسانه ناشران بازی ستاد مبارزه را یاری نمایند.
کمبود اعتبارات دولتی در حمایت از ستاد و بنیاد طی سالی که گذشت، اهمیت این موضوع را دوچندان جلوه می دهد. بی تردید تجلی همه جانبه اتحاد و همدلی نهادهای دولتی و غیر دولتی اعم از حاکمیتی، اجرایی و حمایتی را در نخستین جشنواره بین المللی بازی های رایانه ای تهران در بهار سال آینده باید دید. جایی که توان و استعداد بازی ساز ایرانی با رقبای خارجی شرکت کننده در فستیوال به عیان رخ خواهد نمود. فرصتی دوباره تا شاید تردید مراجع و منابع مسئول برای تخصیص بودجه مناسب به صنعت گیم کشور برای همیشه برطرف گردد.

/ 12 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

ادامه مطلب . و من هم معنی نتيجه همكاری صادقانه با وزارت ارشاد را فهميدم . حالا چرا اين گونه هست من نمی دانم . فقط در ذهن خود چند تصور دارم كه يكيش با توجه به برداشتهایی كه از مصاحبتم به اين عزيزان دارم به اين شرح است . - متخصصين شما قادر به بررسی اين بازی نبودند و ترس از عواقب رای دادن به بازی ای كه از آن چيزی نفهميدند موجب شد موضوع معلق شود و جواب ما را هم ندهند . ترس از انتقاداتی كه مخالفان نظام برای تضعيف آن از وزارت خانه آن خواهند كرد موجب شد نسبت به بازی ای مثل World of Warcraft اظهار نظر نكنند . حالا من مانده ام كه برای آينده ام چه هدف گذاری ای كنم . چرا بنده نبايد امنيت كاری داشته باشم . چرا بايد بنده عمر خود را هزينه كنم و ديگران برداشت كنند . اگر اين بازی مناسب نيست چرا ممنوع اعلام نمی شود تا ما هم تكليف خود را بدانيم . اگر مجاز هست چرا كسی نيست كه جواب درستی به ما بدهد . و چرا فقط وزارت ارشاد كمر به نابودی قوی ترين سرور ايران بست و آن را در سرور های ديگر تجزيه كرد ؟ ادامه مطلب در ارسال بعدی ...

محسن نسيم سبحان

ادامه مطلب . اين مطلب برای من جالب بود . - زمینه واگذاری امتیاز بازی های پر مخاطب خارجی بصورت انحصاری به شرکت های واجد شرایط فراهم گردد. واجد شرايط از ديدگاه شما چيست ؟ پارتی ؟ نفوذ ؟ الان دارم در ذهن خود فيلمنامه ای را تجسم می كنم كه در آن شركت X واجد شرايط انحصار بازی World of Warcraft می شود و اينبار هم كسی بايد فدا شود من هستم و شركت پيشگامان كوير يزد . اگر عدالتی هست . اگر حمايتی هست . اگر در اين كشور به عمری كه از انسانها هزينه می شود بها داده می شود . يك نفر پيدا شود به من بگويد بعد از گذشت 5 ماه از بررسی بازی WoW در ارشاد جواب بررسی چه شد و تكليف بنده چيست ؟ آيا بنده كه 5 سال از عمرم را پای اين كار گذاشتم و شركت پيشگامان كوير يزد كه صدها ميليون تومان هزينه توسعه اين پروژه را داد حق نداريم بدانيم موضع وزارت ارشاد در قبال اين بازی چيست ؟ آيا اين پاسخ همكاری صادقانه ما با وزارت ارشاد اسلامی است كه در برزخ بمانيم و ببينيم حاصل زحمت هايمان به باد می رود ؟ جناب فروتن بنده فقط قصد داشتم درد دلی با شما كرده باشم تا شايد به داد دل ما رسيدگی شود . بهتر است اين توشته ها برای نمايش تائيد نشوند .

بابک کرباسی

سلام سال نو مبارک امیدوارم سال خوب و پر انرژی ای را شروع کرده باشید. جناب فروتن، از اینکه مدیری باهوش و زیرک و البته دلسوز برای نسل جوان در سمت مدیریت اداره کل همکاریهای سمعی بصری جلوس کرده، خدا را شاکریم. (چاپلوسی نیست، این شکر را بلند می گویم تا همه بدانند مدیران خوب در این عرصه حضور دارند) به نظرم حضور قدرتمند آقای دکتر مینایی، جنابعالی، آقای نهاوندی و دیگر دوستان در کنار مدیریت ستاد در سال 1390 بوی خوش صمیمیت و یکدلی راب ه مشام همه بازی سازان می رساند . از قدیم گفته اند خوشا مهربانی هر دو سر بی ! ..... حالا هم باید بازی سازان و توزیع کنندگان، مهربانی خود را به بازی سازی، بنیاد و اداره همکاریها نشان دهند ... ممنون که به فکر حال این روزهای ما هستید.

احمد نهاوندی

جناب نسیم سبحان بارها به جنابعالی و سایر همکاران محترم شما عرض کرده ام صدور مجوز برای یک بازی آنلاین و ... می بایست 2 شرط اصلی را داشته باشد اول روشن بودن مالکیت ( البته با ارسال مستنداتی که ارسال داشته اید این شرط قابل بررسی و مطالعه است ) و شرط دوم : رده بندی سنی بازی است هر بازی ویدیویی و رایانه ای می بایست رده بندی اسرا را داشته باشد و شورایی به همین منظور متشکل از نه نفر به پیشنهاد مدیر کل محترم همکاری های سمعی و بصری و نمایش خانگی و با حکم معاون محترم سینمایی در جلسات هفتگی به امر می پردازند ادامه دارد

احمد نهاوندی

ادامه از قبل ...حتی در اسفند ماه نیز بازی مورد نظر مجددا مورد بررسی قرار گرفت که متاسفانه اعضائ شورا به جمع بندی نرسیدند بنابراین بنده و سایر همکارانم وظیفه داریم تمامی مستندات مورد نیاز شورا و نتیجه آن را برای تصمیم گیری و موافقت مدیریت اداره کل را فراهم نماییم ضمنا در ارتباط با این بازی هر زمان مایل بودید آمادگی لازم برای توضیحات بیشتر را خواهیم داشت .

رضا رفیعی

با عرض سلام و تبریک سال نو به همه مسئولین و دوستان محترم و با آرزوی سالی سرشار از پیشرفت و موفقیت در عرصه گیم کشور . البته این خبر هم برای ناشرین و هم برای سازندگان بازی ها خبر خوبیست و نشان از حرکتی رو به جلو را نوید می دهد اما گفتنیست که این موضوع به تنهایی بستر را مناسب فعالیت نمیکند و اگر در کنار کنترل مناسب بازار قاچاق مسائل دیگری نیز کنترل و برنامه ریزی نشود چندان نمود پیدا نمی کند بنده شخصا این حرکت را یک حرکت مثبت دانسته و تمام سیع و کوشش خود را به کار بسته تا از این موضوع بیشترین بازدهی را داشته باشیم . با تشکر فراوان از جناب آقای فروتن و جناب آقای دکتر مینایی و جناب آقای عباسیان.

سید ابوالفضل مظهری

آقای نسیم سبحان با سلام این که شما یک جلسه آمدید و این طوری جواب گرفتید! ما که از سال 86 داریم جلسه می گذاریم و هنوز جواب نگرفتیم؟ البته بحث مالکیت بازی از سوی وزارت ارشاد توسط یک تعهد نامه قابل حل است بحث اصلی در مورد محتوای بازی می باشد 1-عدم پوشش نامناسب برخی از کارکترهای زن در محیط بازی 2-وجود نمادهای فراماسونی در برخی از مپها 3-داشتن دستورات رقص و فحاشی توسط کارکتر حال اگر جنابعالی توانایی ویرایش موارد فوق را دارید و می توانید سرور خود را منطبق با استانداردهای وزارت ارشاد بهینه سازی نمائید بسم الله.. آیا شما نسخه ویرایشی خود را به وزارت ارشاد و بنیاد ارسال کردید و جواب نشنیدید؟ بعد از انجام مراحل فوق شما می بایستی مبلغی را در حدود 2000 یورو به صورت سالیانه به حساب ارزی بنیاد بازیهای ملی واریز نمائید بقیه رو می توانید با من تماس بگیرید تا بگویم82208216

فرشاد عظیمی

نوآوریهایی که در سال گذشته در عرصه ویدئورسانه و صنعت بازی رخ داد ما را امیدوار می سازد که در سال 1390 شاهد رشد بیشتر و کاهش بحران های موجود باشیم. آرزو می کنم این سال با مدیریت جنابعالی و تلاش همه دلسوزان به فرجامی خوش برسد.

سید شهاب الدین حسینی

با سلام متاسفانه به هر دلیلی ناشران بازیهای رایانه ای کمی مطلب را دیر می گیرند که این صد در صد به ضرر خودشان است. آقایان ... دیگه ارشاد و بنیاد و این مجموعه های متولی به چه زبانی بگویند که گیم در کشور ممنوع است حداقل برای شما. این دوستان به همان شیوه پخش سفره ای ( که در گوشه و کنار میادین شهر شاهد هستیم) معتقدند. جمع کنید بروید پی یک کسب و کار دیگه دلتونم به صبحانه و نهار خوش نکنید. اونایی که میلیون میلیون خرج این نهاد های به اصطلاح فرهنگی کردند ول معطلند چه برسه به یک مشت بدبخت بیچاره تکثیر کننده. اینها همه شما را به چشم همون غلام تکثیرها می بینند. اگه جواب سلامتونم می دهند حکایت سلام گرگه عزیزان. این نهادهای ناظر در کدوم عرصه باعث رونق در این کشور شدند که در زمینه گیم بشوند. اونایی که بوی نظارت به مشامشون خورد رفتند پی کپی زیر زمینی برندگان این بازی هستند. چون سلیقه مدیران ارشد فرهنگی ما که حتی به وقت صرف صبحانه هم شدیدا" در پی باز کردن نقاط کور فرهنگی هستند اینه.