راز این سریال ها( اتوپیایی-اکرونیایی)

اغلب سریال ها و تولیداتی از این دست را دیده و تحلیل محتوای آنها را به انجام رسانده است. او اعتقاد دارد با تراوش از جوهر فرهنگ ایرانی و اسلامی باز هم می توان جسورانه به مقابله با آثار سینمایی و تلویزیونی اردوگاه سلطه رفت و همچون ادوار گذشته تهدیدهای آنها را مصادره کرد. با برداشت راقم این سطور، دکتر عباسی به عنوان یک کارشناس رسانه مدعی است، درس هایی که از سریال هایی نظیر لاست ، ۴۴٠٠ و ٢۴ می توان آموخت بدین شرح است:

- هنرمندان و فیلمسازان ایرانی با اعتنا به ساختار و مضامین این محصولات به صرافت تولید فیلم های مهدویتی می افتند و در عمل پاسخ مناسبی به رقبای مهاجم خواهند داد. دانشگاهیان و حوزویان به توصیه مقام رهبری در دیدار سینماگران با ایشان در سال ١٣٨۵ که گفتند:

 باید دید که دستگاه های ذیربط زمینه انتقال مفاهیم خوب ، صحیح و متعالی را به کارگردانان سینما فراهم کرده اند که از آنان انتظار انعکاس این مفاهیم راداشته باشند؛موظفند از منظر مطالعات اجتماعی، فلسفی و معرفت شناسی یاریگر سینماگران متعهد به مبانی انقلاب اسامی برای خلق فیلم های آخر الزمانی باشند. 

- با واکاوی، نشانه شناسی و کشف نمادهای نهفته در این فیلم ها مردم و مخاطبان جوان را با مقاصد و نیات سازندگان آشنا می سازیم و اصطلاحا" کلید رمز گشایی را به دست آنها برای درک درست نمونه های مشابهی که شاید امکان عرضه رسمی آنها وجود نداشته باشد، می دهیم.

- علیرغم آنکه مردم ما از نظر اعتقاد و اندیشه بالاتر از آن هستند که مفتون و مسحور پیام این آثار بشوند، اما تحلیل و بررسی کارشناسی سریال های پر مخاطب درجهان، به مصونیت فکری مخاطب کمک خواهد کرد و قدرت نقادی او را افزایش خواهد داد.

- بخواهیم یا نخواهیم همانطور که تا کنون این فیلم ها در جامعه به لطایف الحیل در دسترس قرار گرفته اند از این پس هم در بین مردم دست به دست خواهند شد و در خوابگاه های دانشجویی  روزهای متمادی دانشجو ها را معتاد تعلیق و کشش داستانی خود خواهند کرد. پس چه بهتر که نمونه های جدیتر و خوش ساخت تر کارها در صدف نظر و تامل اهل معنا بیافتند تا دست رقیب برای مخاطب به خوبی باز شود. بدین ترتیب می توان امید داشت اسلام ستیزی و تحریف آشکار آنها برای روایت پایان جهان و به حاشیه راندن حقیقت ظهور موعود عدالت گستر امام زمان (عج) راه به جایی نخواهد برد.

- قسمت هایی از این سریال ها از رسانه ملی و قسمت های بیشتری از مجرای شبکه رسمی ویدیویی به روش و تمهیدی که شرح آن داده شد قابل نمایش هستند. ضریب نفوذ ناچیز فیلم های خارجی در شبکه رسمی نمایش خانگی(حدود پنجاه هزار نسخه) به دلیل ممیزی ناگزیر و در مقابل بالا بودن این ضریب در شبکه غیر رسمی، حکم می کند رسانه ملی بار بیشتری را در این زمینه بردارد و حتی الامکان با پایبندی به سنت نیکوی نمایش و تحلیل فیلم های خارجی که سالیان گذشته با فیلم های معنا گرا آغاز شد به گزینش فصل های قابل نمایش سریال های جهان گستر مبادرت ورزد.

پی نوشت: برای آگاهی بیشتر از مفهوم اتوپیا و آکرونیا به این منبع رجوع کنید/ 10 نظر / 17 بازدید
bahman mohitazar

besyar aali bod

فرهمند

سلام خسته نباشید آقای فروتن شد پنج ماه و همچنان هیچ شرکتی به جز جوانه پویا هیچ یک از محصولاتش را به صورت دی وی دی تولید نمی کند دقیقا مثل سال 1388. من فکر میکنم این مسئله فقط به دو دلیل است 1-بی خیال بودن مدیران شرکتها نسبت به تولید محصول با کیفیت و بسته بندی بهتر . 2-ضعف در مدیریت شما و همکارانتان که در راس امور رسیدگی به شرکتها قرار دارید حتی فکر میکنم از فیلمهایی که در سال 88 و 89 به صورت دی وی دی تولید شده و یا نشده اند بی خبر هستید. تا زمانی که شما و همکا رانتان مدیران شرکتها را مجبور به تولید دی وی دی نکنید هیچگاه آنها به خودشان زحمت این کار را نمی دهند. در ضمن این مطلب را هم اضافه کنم که اگر مسئولین انتقادپذیر نباشند هیچ کس نباید حرفی بزند و مردم فقط باید منتظر اتفاقات باشند

محمد

سلام اقای فروتن خوب حالا نظر شخصی شما چیه؟ دویله کردن این سریال ها خوبه یا نه اگه امکان داره در مورد سریال هایی که رد محتوایی شده یه توضیح بفرمایید

حسين شيرزادي/مسئول تامين موسسه سينما هفت

پک محصولات مناسبتی شبکه پخش بایا در هفته آینده همزمان با شبهاي قدر به بازار شبكه نمايش خانگي كشور وارد خواهد شد. اين پك شامل عناوين ذيل است: 1- " شبهاي قدر" اين مجموعه نخستين مجموعه مذهبي ويژه شبهاي قدر است كه شامل مداحي مداحان برجسته اهل بيت (حاج منصور ارضي، حاج سعيد حداديان، حاج مجيد بني فاطمه، حاج محمود كريمي و ...) ميباشد. طرح و ايده اين مجموعه توسط كميته ماركتينگ شبكه پخش بايا آماده و به مناست ليالي قدر به بازار عرضه خواهد شد. ضمنا در تهيه اين مجموعه شركت نواي جنت كاشان نيز همكاري كرده است. 2- قرآن كريم با صداي 4 استاد برجسته با ترجمه فارسي و انگليسي 3- مفاتيح الجنان سي دي صوتي "مفاتيح الجنان" 4- معجزه 1, 2

سعید رجبی فروتن

فرهمند عزیز انتظار دارم بعد این همه مدت با روحیات من آشنا شده باشی . این وبگاه تریبون ازادی برای طرح انتقادات شماست. مطمئن باش از مسئله مورد نظر غافل نیستم اما اجازه بدهید آنچه را که پیش یبنی کرده ایم در عمل ملاحظه کنید . در پست آینده گفتگویم با مجله سینمایی 24 را منتشر می کنم شاید قدری آسوده خاطر شوی. این را هم بدان که تحقق هر دستور و حکم آمرانه ای حتما" باید با ملاحظه بسترها و زمینه های مساعد توامان باشد.

سعید رجبی فروتن

جناب محیط آذر افتخار دادید و این مختصر را به دیده لطف نگاه کردید . از شما صمیمانه ممنونم.

سعید رجبی فروتن

محمد آقا این بحث ها برای سنجش تبعات منفی و مثبت چنین کارهایی است . به هرحال استعلام از سایر نهادهای عالیه و چاره جویی و طلب رهنمود از آنها همه در راستای مساعد کردن شرایط و اجماع لازم برای انجام چنین کاری بوده است .

یوسف نیک فام

با سلام و احترام با سپاس از نظر حضرتعالی.کتاب داستان نویسی در استان مرکزی در سال 1385 منتشر شده و به تازگی هفته نامه نامه امیر به آن پرداخته.در ضمن خوب به یاد دارم که شما از اولین کسانی بودید که پس از خواندن مقاله تان در راه دانش با شما تماس گرفتم و راهنمایی خواستم.لطف کنید نشانی تان را برایم بفرستید تا کتاب را تقدیم کنم.از محبت شما سپاسگزارم.موفق باشید.

سعید رجبی فروتن

یوسف عزیز با تحسین مجدد شما به خاطر کار ارزنده ای که به سرانجام رسانده اید، اگر زحمت نباشد به نشانی محل کار ارسال فرمایید

سعید رجبی فروتن

بابک عزیز نمیدانم اشتباه صورت گرفته در آن برنامه چقدر سهوی بوده و جواب کارشناس مجری آن چیست ولی به هر حال تریبون خوبی برای بازی سازان و فعالان گیم در رسانه ملی محسوب می شود